۲۰ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو روز قبل (شنبه ۹۴/۷/۱۸) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع کاوه ده متوجه صدای شلیک گلوله شدند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: محیطبانان بلافاصله وارد عمل شده و در حین جست و جو دوربین کشی در محدوده انتشار صدای شلیک گلوله لاشه یک قوچ وحشی بسیار جوان (یک ساله) را مشاهده نمودند که لحظاتی قبل هدف گلوله قرار گرفته بود.
محمد فریدی اظهار داشت: لاشه قوچ جوان کاملا تازه بود اما مامورین در بررسی اطراف هیچ رد یا آثاری از عاملین شلیک گلوله نیافتند.……………………

..
لاشه قوچ وحشی شکار شده در منطقه شکار ممنوع کاوه ده فیروزکوه


فریدی گفت: لاشه شکار در نزدیکی یک دامداری روی زمین افتاده بود و محیط بانان در جریان تحقیقات خود و با کمک همیاران محلی متوجه شدند که شلیک گلوله از داخل محوطه دامداری انجام شده است.
محیط بانان بلافاصله موضوع را با دادستان در میان گذاشته و پس از اخذ نیابت قضایی با همراهی مامورین کلانتری وارد دامداری مذکور شدند.
در جریان بازرسی از درون دامداری یک قبضه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار، یک دوربین چشمی و یک دستگاه فاصله سنج کشف و ضبط گردید.
مکان این دامداری داخل منطقه شکار ممنوع بوده و در نقطه ای واقع شده است که حیات وحش تا پشت دیوار آن نزدیک می شوند.

صاحب دامداری که از متخلفین سابقه دار بوده و در سال گذشته نیز به همین جرم دستگیر شده است، ابتدا منکر شلیک از داخل محوطه دامداری بود اما محیط بانان در جستجوی این مکان پوکه مربوط به گلوله شلیک شده را نیز کشف نمودند.

در این رابطه دو متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.


همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی سلاح های مجاز و مهمات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.