اراک-ایرنا- معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، از آغاز مهاجرت پائیزه پرندگان به تالاب کویری میقان اراک خبر داد.

مهرداد حاجی حسینی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هر سال در شش ماه دوم سال و از اواسط مهرماه، با تغییر شرایط آب و هوایی، زیستگاه ها و تالاب های این استان صحنه حضور تدریجی دسته های کوچک و بزرگ پرنده های مهاجر در گونه های مختلف است.

وی بیان کرد: سالانه حدود 25 تا 30 هزار پرنده مهاجر وارد تالاب میقان اراک می شود که از این تعداد 12 تا 15 هزار پرنده از گونه درنای خاکستری است.

حاج حسینی گفت: این پرندگان تا بارش نخستین برف سنگین در زیستگاه ها و تالاب های استان می مانند و پس از آن به سمت مناطق جنوبی گرمسیری و شمال آفریقا پر می گشایند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: پرندگان مهاجر در مسیر بازگشت کوچ خود در اواخر زمستان و اوایل بهار دوباره از مناطق گرمسیری جنوبی سفر کوتاهی به تالاب ها و زیستگاه های استان مرکزی دارند و در نهایت راهی زادگاه اصلی خود در سیبری می شوند.

حاج حسینی اظهار کرد: با آغاز کوچ پرندگان مهاجر به تالاب ها و زیستگاه های استان، گشت های حفاظتی در این مناطق به منظور حفاظت بیشتر از پرندگان و جلوگیری از شکار آنها افزایش یافته است.
وی گفت: تالاب میقان اراک بخشی از کریدور اصلی مهاجرت پرندگان در کشور است که به دلیل مساعد بودن شرایط زیستگاهی میزبان تعداد زیادی از این پرندگان برای پاییزگذرانی است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: تالاب میقان اراک جزو 105 منطقه مهم برای پرندگان کشور است و یکی از مرتفع ترین شوره زارهای ایران است که میانگین ارتفاع آن از سطح دریا به یک هزار و 700 متر می رسد.
حاج حسینی بیان کرد: حفظ این تالاب به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دخالت های انسانی و برداشت های معدنی از این تالاب می تواند حیات پرندگان را به خطر اندازد.
وی، از مردم خواست میزبانان خوبی برای پرندگان مهاجر باشند و در حفاظت و حراست از آنها تلاش کنند تا با آرامش مدتی را در این تالاب سپری کنند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا شکار این پرندگان مراتب را به شماره 1540 اطلاع دهند.

تالاب میقان اراک زیستگاه 140 گونه پرنده است و سالانه 90 گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می شوند.
کنگر، خودکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنچه، هواسیل، اردک سبز از جمله از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با آغاز فصل سرما میزبان کوچ موقت این گونه است.

تالاب کویری میقان اراک در 15 کیلومتری شمال شرق اراک یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.

تالاب کویری میقان اراک در مجموع 25 هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن 10 تا 12 هکتار برآورد شده و این دریاچه فصلی است و از منابع مقطعی منطقه تغذیه می شود

منبع:ایرنا