۱۸ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور قاچاقچیان هوبره در عرصه های طبیعی سربیشه در استان خراسان جنوبی، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده درمیان پرداخته و دام های مخصوص صید هوبره را مشاهده نمودند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: محیط بانان دامها را از سطح منطقه جمع آوری و معدوم نمودند اما موفق به مشاهده متخلفین نشدند.
مسعود مستقیم اظهار داشت: از این رو نیروهای محیط زیست سربیشه از مامورین نیروی انتظامی این شهرستان خواستند که به تشدید کنترل ورودی ها و خروجی های بپردازند.

جمع آوری تله های مخصوص هوبره گیری توسط نیروهای یگان محیط زیست سربیشه در منطقه حفاظت شده درمیان

در ساعت ۲ بامداد چهارشنبه ۹۴/۷/۱۵ مامورین پاسگاه انتظامی حسین آباد قیناب به یک خودروی وانت مشکوک شده و راننده فرمان ایست دادند.

راننده خودروی مذکور بدون توجه به فرمان ایست، اقدام به فرار نموده و مامورین نیروی انتظامی نیز به تعقیب وی پرداختند.

مامورین پس از مدتی تعقیب و گریز لاستیک های خودروی متخلف را هدف گلوله قرار دادند اما راننده وانت همچنان با لاستیک پنجر به فرار ادامه می داد.
خودروی متخلفین که با شلیک های مامورین نیروی انتظامی و ترکیدن لاستیک عقب مجبور به توقف گردید

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: نهایتا پس طی مسافتی حدود یک کیلومتر با لاستیک پاره، خودروی مذکور مجبور به توقف شد.

مامورین نیروی انتظامی به تفتیش وانت پرداخته و در جریان بازرسی از درون خودروی مذکور دو عدد هوبره زنده کشف و یک متهم را در این رابطه بازداشت نمودند.

مراتب به اداره محیط زیست شهرستان سربیشه گزارش شده و بلافاصله نیروهای یگان محیط زیست در محل دستگیری متخلف حضور یافتند.……

.
دو عدد هوبره کشف شده از قاچاقچیان که در اداره محیط زیست سربیشه تحت تیمار و مراقبت قرار دارند


پرنده های کشف شده به نیروهای محیط زیست سربیشه تحویل و متهم به جرم شکار و صید غیرمجاز گونه های جانوری حمایت شده به مراجع قضایی معرفی گردید.

در حال حاضر خودروی متهم در پارکینگ نیروی انتظامی توقیف بوده و هوبره ها نیز که هنگام حمل و نقل دچار جراحت شده اند در اداره محیط زیست تحت تیمار و مراقبت قرار دارند.……
.
دو عدد هوبره کشف شده از قاچاقچیان که در اداره محیط زیست سربیشه تحت تیمار و مراقبت قرار دارند


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک هوبره معادل دویست میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست مبلغ چهارصد میلیون ریال به حساب دولت واریز نماید.


همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.