۱۷ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت مجرمانه یک باند زنده گیری و قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حاشیه خلیج فارس، نیروهای یگانمحیط زیست شهرستان های زاوه و خواف در استان خراسان رضوی به بررسی و تحقیق در این زمینه مشغول شدند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست زاوه در این باره گفت: مامورین در جریان تحقیقات خود دریافتند که یکی از متخلفین از شهرستان برازجان بوشهر به استان خراسان رضوی آمده و با همکاری یک نفر از بومیان منطقه در تلاش برای صید پرندگان شکاری هستند.
داود نورمحمدی اظهار داشت: محیط بانان پس از مدتی بررسی مخفیگاه قاچاقچیان را در روستای سهل آباد شناسایی نموده و طی هماهنگی با دادستان عمومی و انقلاب زاوه و اخذ نیابت قضایی بصورت غافلگیرانه وارد این مکان شدند.


در جریان بازرسی از مخفیگاه متخلفین ۳ عدد دلیجه، ۳ عدد فاخته، یک کبوتر چاهی، دو رشته تور پرنده گیری، یک دوربین چشمی و سایر ادوات صید پرندگان کشف و ضبط گردید.

در این رابطه هر دو متهم بازداشت شده و با دستور مقام قضایی با قرار وثیقه یک میلیارد و چهارصد میلیون ریالی روانه زندان تربت حیدریه شدند.

متخلف برازجانی دستگیر شده دارای سابقه تخلف به دلیل همین جرم در شهرستان زاوه بوده و طی حکمی که قبلی به تحمل یکسال زندان محکوم و محکومیت وی به مدت ۵ سال از سال ۱۳۹۳ تعلیق شده بود. بنابراین با تکرار جرم، متهم می بایست علاوه بر مجازات تخلف فعلی، یک سال حبس تعلیقی را نیز سپری کند.زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان (به خصوص خانواده شاهین ها) به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک دلیجه معادل دویست میلیون ریال و هر فاخته وکبوتر وحشی معادل یکصد هزار ریال تعیین شده است.

بنابراین متهمین می بایست مبلغ
شصت میلیون و چهل هزار تومان بایت ضرر و زیان وارده محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.