۱۶ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): ساعت ۷ صبح روز گذشته (چهارشنبه) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی بمو شیراز حین گشت و کنترل متوجه حضور دو شکارچی متخلف در منطقه شدند.

محیط بانان طی تماس با پاسگاه محیط بانی مرکزی پارک ملی بمو درخواست نیروی کمکی نموده و چند اکیپ از مامورین نیز به منطقه اعزام شدند.

رییس پارک ملی بمو در این باره گفت: مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند و شکارچیان غیرمجاز را محاصره نمودند.

علی آرندی اظهار داشت: متخلفین جهت رهایی از حلقه محاصره، با اسلحه محیط بانان را تهدید به شلیک نمودند اما مامورین با رعایت خونسردی از درگیری مسلحانه اجتناب نمودند.


نیروهای شرکت کننده در عملیات و شکارچیان متخلف دستگیر شده در کنار اسلحه های غیرمجاز و ادوات کشف شده

رییس پارک ملی بمو گفت: نهایتا حوالی ساعت ۱۰٫۳۰ شکارچیان غیرمجاز که راه فرار نداشتند تسلیم محیط بانان شدند.

در بازرسی از متهمین دو قبضه اسلحه پنج تیر غیرمجاز (قاچاق) به همراه مهمات مربوطه و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از تنظیم صورتجلسه تخلف با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به جرم شروع به شکار جانوران وحشی همچنین حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور بازپرس روانه بازداشتگاه شدند.


دو قبضه اسلحه پنج تیر غیرمجاز، مهمات و سایر ادوات شکار کشف شده از شکارچیان متخلف در پارک ملی بمو

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.