استرداد فسیل برخی حیوانات ایرانی از آمریکا/اجرای طرح سرشماری جمعیت حیات وحش

تهران- ایرنا- معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فسیل های تعدادی از حیوانات که در سال های 54 و 55 برای شناسایی و بررسی به آمریکا ارسال شده بودند، به ایران برگردانده می شوند.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر فرهاد دبیری روز چهارشنبه در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه استرداد این فسیل ها در دست اجرا است، اظهار کرد: این فسیل ها مربوط به حیواناتی مانند ببر، زرافه و کرگدن هستند که در سال های 53 و 54 در مراغه کشف شده بودند.

وی با اشاره به اینکه در سال 64 از دیوان داوری لاهه نسبت به استرداد این فسیل ها درخواست شده بود، افزود: این دادگاه رای خود را مبنی بر استرداد این فسیل ها از آمریکا داده است و نمایندگان آمریکا نیز پذیرفته اند اقدامات لازم را برای برگرداندن آنها به ایران انجام دهند.

دبیری از اعزام دو نماینده به آمریکا برای استرداد این فسیل ها خبر داد و گفت: استرداد آنها پس از اقدامات لازم همچون بسته بندی مناسب به کشور انجام خواهد گرفت.


** اجرای طرح سرشماری جمعیت حیات وحش کشور


دبیری از اجرای طرح سرشماری سراسری جمعیت حیات وحش در کشور خبر داد و گفت: این طرح به منظور دست یابی به آمار دقیق جمعیت وحوش در کشور اجرا شده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: در اجرای این طرح از سازمان های مردم نهاد، برخی شکارچیان مورد اعتماد و سایر دستگاه ها استفاده خواهد شد تا شرایط لازم برای اجرای دقیق و کامل این طرح در کشور فراهم شود.

وی تاکید کرد: بخشنامه مربوط به این موضوع چند روز پیش به تمام ادارات کل سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده تا بتوانیم به آمارهای نسبتا دقیقی در این زمینه دست یابیم.


** سهیم شدن مردم در مدیریت مناطق حفاظت شده

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم بهره گیری از توان مردم و سازمان های مردم نهاد در مدیریت مناطق حفاظت شده تاکید کرد و گفت: از توان مردم و سازمان های مردم نهاد به ویژه جوامع محلی در مدیریت مناطق تحت حفاظت استفاده خواهد شد.
دبیری افزود: این طرح از پارک های ملی شروع نخواهد شد بلکه از مناطق حفاظت شده و پناهگاهی حیات وحش که از درجه اهمیت پایین تری برخوردار هستند، آغاز می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ منطقه خاصی برای مشارکت اعلام نشده است، اظهار کرد: این موضوع به صورت عمومی اعلام خواهد شد تا از توان سازمان های مردم نهاد به خصوص جوامع محلی در این زمینه استفاده شود و آنها در مدیریت این مناطق سهمی داشته باشند.

دبیری با اشاره به اینکه در حال فراهم کردن سازوکار لازم برای اجرای دقیق این طرح هستیم، گفت: متقاضیان باید در چارچوب ضوابط، قوانین و مقررات طرح که تا پایان سال جاری اعلام خواهد شد، اقدام کنند.


** وجود بیش از یک میلیون و 600 هزار اسلحه غیرمجاز در کشور

وی تعداد اسلحه های مجاز در کشور را بیش از یک میلیون و 600 هزار قبضه اعلام کرد و گفت: در حالت خوشبینانه به همین تعداد اسلحه شکاری غیرمجاز در کشور وجود دارد.
دبیری بیان کرد: این اسلحه ها معمولا از مرزهای ترکیه و عراق وارد کشور می شوند و به طور دقیق قابل سرشماری نیستند.

وی تاکید کرد: اگر دارندگان حدود 10 درصد از این تعداد اسلحه، اقدام به شکار حیوانات و پرندگان کنند، امکان شکار غیرمجاز فراوانی به وجود می آید که جمعیت حیات وحش در کشور را کاهش می دهد.


منبع:ایرنا