گرگان - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان از دستگیری چهار نفر از متخلفان بازگیری قبل از زنده گیری پرندگان شکاری خبر داد.

به گزارش ایرنا علی بیانی روز دوشنبه اظهار کرد: مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان گمیشان با هوشیاری و حضور به موقع در دالان های تردد متخلفان پرندگان شکاری چهار نفر از متخلفان را دستگیر کردند.

وی گفت: محیط بانان گمیشان با رهگیری و شناسایی این متخلفان موفق شدند در یک مأموریت عملیاتی و کمین، این متخلفان را که با استفاده از دو دستگاه موتورسیکلت پرقدرت وارد زیستگاه های پرندگان شکاری شده بودند را دستگیر و علاوه بر کشف دو دستگاه موتورسیکلت و یک دستگاه دوربین چشمی و چندین تله مخصوص زنده گیری پرندگان شکاری، این متخلفان را ناکام بگذارند.

وی افزود: از این متخلفان سه پرنده وحشی طعمه از نوع کوکر شکم سفید و قمری وحشی نیز کشف شد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: حوزه استحفاظی شهرستان های ترکمن و گمیشان به دلیل برخورداری از زیستگاه های منحصر بفرد دشتی و تالابی در کریدور مهاجرت پرندگان شکاری واقع است و همه ساله از اوایل شهریور تا اوایل آذر ماه این مناطق میزبان این پرندگان با ارزش و حمایت شده هستند.

به گفته وی به منظور حفظ و حراست بیشتر از این گونه های باارزش اقدامات حفاظتی خاصی در مدت زمان حضور پرندگان در زیستگاه های منطقه صورت می گیرد که از جمله برگزاری گشت های کنترلی و حفاظتی روزانه در قالب سه تا چهار تیم گشتی در مناطق حساس و مستعد صید و زنده گیری پرندگان شکاری و همچنین تجهیز محیط بانی ها و پاسگاه های محیط زیست به ادوات و وسایل نوین موتوری از قبیل موتورسیکلت های پرقدرت و نو است.

شکاری به پرندگانی گفته می شود که غذای خود را از طریق شکار پرندگان و یا حیوانات دیگر (خزندگان و جوندگان) و با استفاده از توانایی های خاص از قبیل سرعت عمل و بینایی بسیار بالا و داشتن منقار و چنگال قوی به دست می آوردند.

پرندگان شکاری با توجه به این که در رأس هرم غذایی قرار دارند از نظر اکولوژیک حائز توجه بوده و به عنوان یک مبارزه گر بیولوژیک در دفع آفات و امراض زراعی و گونه های مرتعی عمل می کنند.

از مهمترین تیره های پرندگان شکاری می توان به شاهینان اشاره کرد که از اهمیت فوق العاده ای در چرخه زیستی برخوردار هستند، همه ساله بوم سازگان های دشتی منطقه بندرترکمن و گمیشان از اواخر فصل تابستان میزبان پرندگان با ارزش شکاری از قبیل شاهین، بحری و بالابان چرخ است.

شهرستان های ترکمن و گمیشان هر یک با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است.