۱۳ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه یک شکارچی متخلف در شهرستان بیرجند، نیروهای یگان محیط زیست خراسان جنوبی و مامورین پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این شهرستان پس از هماهنگی با مقام قضایی در عملیاتی مشترک بصورت غافگیرانه وارد منزل فرد مظنون شدند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در این باره گفت: در بازرسی از این مکان تاکسیدرمی سر ۴ قوچ و یک کل وحشی به همراه یک اسلحه گلوله زنی شکاری که لوله اسلحه تغییر یافته و قابلیت شلیک با فشنگ جنگی ژ۳ را داشت، یک اسلحه شکاری ساچمه زنی، ۳۸۰ گرم باروت، ۸ عدد پوکه فشنگ ژ۳ و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

مسعود مستقیم اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت و جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و همچنین دستکاری اسلحه شکاری و نگهداری از مهمات غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی گردید.
متهم مدعی شده است که تاکسیدرمی های کشف شده را با اخذ پروانه شکار از سازمان حفاظت محیط زیست بصورت قانونی شکار کرده است اما تاکنون هیچ مدرکی در این زمینه ارائه نکرده است.

هیچکدام از تاکسیدرمی های کشف شده دارای پلاک شناسایی محیط زیست نبوده و در ضمن هیچ سابقه ای از نامبرده دال بر اخذ پروانه شکار در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی موجود نمی باشد.

بر اساس ماده ۱۰ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس مبادرت به تغییر در کالیبر، لوله و آلات متحرک هر نوع سلاح نماید یا شماره یا نشانه (آرم) سلاح را جعل نماید به جزای نقدی از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.

متهم دستگیر شده در صورت اثبات جرم و محکومیت در دادگاه، علاوه بر ضرر و زیان محیط زیست، بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.