ساری - ایرنا - مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: این دفتر از طرح های زیست محیطی در جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورهای زیر پوشش ( افغانستان، ترکمنستان و پاکستان) حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، استرکیش لاروش روز یکشنبه درنشست مشورتی ذینفعان با موضوع وضعیت موجود و چالش های پیش رو در مدیریت ذخیره گاههای زیست کره ایران در میانکاله مازندران افزود: سازمان محیط زیست در ایران در سال های اخیر برای تعادل بخشی در بهره گیری از محیط زیست کارهای خوبی انجام داده است.

وی یکی از این کارهای مهم را تصویب پیوست هامون به ذخیره گاه ایران به عنوان یازدهمین ذخیرگاه موجود در جهان اعلام کرد.

مدیر دفتر منطقه ای بونسکو در تهران با اشاره به تعهد 193 کشور جهان در نشست اخیرشان در مقر سازمان ملل برای حفاظت از محیط زیست گفت : تعهد کشورهای جهان نسبت به حفاظت از محیط زیست تحت عنوان تعهد 2030 ، آینده بهتر و سبزتری را برای جهان نوید می دهد.

لاروش افزود: تعهد رهبران جهان آغازگر دوره جدیدی برای اجرای برنامه های گسترده ریشه کنی فقر، رفاه اجتماعی و برنامه های اقتصادی با تاکید بر حفاظت از محیط زیست است و این روند امید تازه ای را برای نگهداشت محیط زیست ایجاد کرده است.

وی ادامه داد : در زمان حاضر 651 ذخیره گاه زیست کره در 120 کشور جهان مورد شناسایی قرار گرفته که 11 ذخیرگاه از جمله میانکاله مربوط به ایران است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت : در جمهوری اسلامی ایران حفظ زیست کره بخوبی درک شده است و باید با حفظ محیط زیست بهره گیری از طبیعت را برای تامین نیازهای اولیه مد نظر قرار دهیم .

وی از برگزاری چهارمین کنگره منابع زیست در ماه مارس سال آینده میلادی (اسفند 94 و فروردین 95 ) در لیما پایتخت کشور پرو خبر داد و افزود : در این کنگره یکهزار و 500 تن از کارشناسان محیط زیست از سراسر جهان و کارشناسان دفتر شورای هماهنگی بین المللی برنامه انسان و کره مسکون (ام ای بی MAB ) شرکت دارند که لازم است کارشناسان ایران ، افغانستان ، پاکستان و ترکمنستان نیز در آن شرکت کنند .

به گفته وی تمام هزینه های این نشست برای کشورهای زیر پوشش را مدیر منطقه ای یونسکو در تهران تامین می کند.

لاروش تدوین برنامه راهبردی 10 ساله یونسکو در ارتباط با حفاظت از محیط زیست را از اهداف برگزاری نشست پرو برشمرد.

نشست مشورتی ذینفعان با موضوع وضعیت موجود و چالش های پیش رو در مدیریت ذخیره گاه های زیست کره ایران به مدت دو روز در زیست کره میانکاله مازندران برگزار می شود.

بازدید از منطقه ذخیره گاهی میانکاله به عنوان یکی از 11 منطقه ذخیره گاهی ایران از برنامه های جنبی این نشست اعلام شده است.

این نشست مشورتی را دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ایران با مشارکت دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، کمیسیون ملی یونسکو ایران ، پروژه بین المللی زاگرس و بنیاد سوخو از کشور آلمان برگزار می کند.