تهران-ایرنا-مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت:تیرماه سالجاری اداره کل استان تهران در بازدیدی که از مجموعه باغ پرندگان لویزان داشت مشخص شد،حدود 300 پرنده بدون شناسه و یک مجموعه تاکسیدرمی غیر مجاز در مجموعه وجود دارد.


علی تیموری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود:اداره کل محیط زیست استان تهران و شهرداری منطقه چهار جلسه ای درباره وضعیت باغ پرندگان لویزان برگزار و در آن وظایفی را برای این مجموعه تعریف کرده اند.

وی اظهار کرد:بر این اساس اداره کل محیط استان تهران ضرب الاجلی برای این مجموعه در نظر گرفت، حال اگر این مجموعه نتواند در زمان تعیین شده خود را با معیارهای محیط زیست هماهنگ کند طبق قانون با آن برخورد می شود.

وی افزود: در ماده 7 ، 8 و 31 قانون صید و شکار نحوه برخورد با این گونه مجموعه های متخلف مشخص شده و اگر آنها خود را با قانون هماهنگ نکنند قطعا پرونده را قضایی خواهیم کرد و در نهایت منجر به پلمپ مجموعه خواهد شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نه فقط با این مجموعه برخورد قانونی می شود بلکه با تمام مجموعه های مشابه هم برخورد قانونی صورت می گیرد.

وی ادامه داد:در کشور حدود 70 مجموعه باغ پرندگان، باغ وحش و مراکز نگهداری وجود دارد که تمام آنها موظف هستند دستورالعمل های محیط زیستی را رعایت کنند که در غیراینصورت با آنها برخورد قانونی می شود.

تیموری با تاکید بر اینکه تمام مراکزی که اقدام به نگهداری حیات وحش می کنند باید مجوز سازمان محیط زیست داشته باشند گفت: باغ وحش پرندگان لویزان سال 91 مجوز اصولی دریافت کرد که بر این اساس سازمان محیط زیست مشروط بر اینکه تمام قوانین محیط زیستی را رعایت کنند، برای فاز اول آن مجوز صادر کرد.

وی ادامه داد: در این قانون آمده است ورود، خروج و نگهداری هرگونه پرنده و حیات وحش باید بر اساس دستورالعمل و قوانین سازمان محیط زیست باشد و تمام پرنده ها دارای شناسه باشند، اگر این مجموعه پرنده هایی خرید و فروش کند که دارای مجوز نباشند خلاف است و طبق قانون با آن برخورد می شود که بازدید محیط زیست استان تهران نشان داد این مجموعه قوانین را رعایت نمی کند.

وی گفت: اکنون در جلسه ای که محیط زیست استان تهران و شهرداری برگزار کرده اند تاکید شد تا این مجموعه تکلیف پرندگانی که فاقد شناسه هستند را هر چه زودتر مشخص کند و به آنها فرصت داده شد تا خود را با قوانین موجود هماهنگ کنند.

چند روز گذشته اسماعیل کهرم مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفته بود این مجموعه پرندگان وحشی را از شمال کشور خریداری و سپس اقدام به فروش آنها می کند که وقتی از تیموری درباره این صحبت کهرم پرسیده شد، گفت: زمانی که گزارش محیط زیست استان تهران نشان داد 300 پرنده بدون شناسه در این مجموعه وجود دارند نشاندهنده این است که از مکان ها و شکارچیان غیرمجاز خریداری شده اند.

وی اظهار کرد: از آنجا که مجموعه هایی مانند باغ پرندگان مکانی برای تفریح مردم هستند، سازمان حفاظت محیط زیست آماده است تا پرندگان و امکانات در اختیارشان قرار دهد تا در معرض دید عموم قرار دهند اما به شرط آنکه قوانین محیط زیستی را رعایت کنند.

محدوده ای حدود ۸۰ هکتار در پارک جنگلی لویزان برای اجرای پروژه ای تفریحی، گردشگری و فرهنگی در نظر گرفته شده که از این میزان ۲۰ هکتار به باغ پرندگان اختصاص یافته است که متاسفانه چند وقتی مشکلات محیط زیستی را به وجود آورده است.