گچساران- ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست باشت در جنوب کهگیلویه وبویراحمد گفت: دو شکارچی متخلف در این شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.


سید یعقوب سادات عنا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این شکارچیان که در منطقه آزاد پشت کوه خان احمد دستگیر شدند دو قطعه تیهو و یک قبضه اسلحه ساچمه زنی کشف شد.

وی اظهار کرد:پرونده این متخلفان از سوی متولیان امر در حال رسیدگی است و شکارچیانی که برای نخستین بار مرتکب چنین جرمی شوند در طول رسیدگی به پرونده قضایی به قید ضمانت آزاد و افرادی که برای بار دوم دستگیر شوند بازداشت می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست باشت میزان جریمه هر قطعه تیهو را دو میلیون ریال ذکر کرد.

سادات عنا بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون چهار شکارچی متخلف در این شهرستان شناسایی و پس از اخذ جریمه های زیست محیطی به مراجع قانونی معرفی شدند.

وی تصریح کرد: از این شکارچیان دو قبضه اسلحه و چهار قطعه تیهو کشف شد.

وی با اشاره به اهمیت گونه های نادر حیات وحش در زیبایی و تنوع زیستی، خواستار تلاش بیشتر رسانه های ارتباط جمعی برای نهادینه شدن فرهنگ مهربانی با طبیعت و حیات وحش شد.

وی وسعت مناطق حفاظت شده شهرستان باشت را بیش از 20 هزار هکتار برآورد کرد و از علاقمندان به محیط زیست خواست مشاهده هر نوع تخلفی را به محیط بانان یا این اداره متولی گزارش دهند.

منطقه لار و خامی دو منطقه حفاظت شده در باشت هستند و پلنگ، خرس، کفتار، روباه، جوجه تیغی، کل بز، کبک و تیهو از مهمترین گونه های حیات وحش این مناطق است.

کارده، بن سرخ، بلوط، زال زالک و بادام وحشی از مهمترین پوشش گیاهی وجنگلی مناطق حفاظت شده باشت است.

شهرستان باشت21 هزار نفری باشت در 110 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.