۸ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل یکی از دامداران شهرستان شفت در استان گیلان با مراجعه به اداره محیط زیست این شهرستان از تلف شدن تعدادی از گوسفندان خود بر اثر حمله پلنگ خبر داد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شفت در این باره گفت: دامدار زیاندیده اعلام کرد که با چشمان خودش پلنگ را دیده که یکی از گوسفندان را به دندان گرفته است.

علی فرهی تکرمی اظهار داشت: تاپیش از این هیچ مورد مستندی از مشاهده پلنگ در شهرستان شفت گزارش نشده بود، به همین دلیل ما در ابتدا تصور کردیم که دامدار اشتباه می کند و یا اینکه حقیقت را به ما نمی گوید.

بنابراین کارشناسان این اداره به عازم منطقه مذکور شده و ضمن بررسی های لازم، در مسیری که پلنگ توسط دامدار مشاهده شده بود اقدام به تعبیه دوربین تله ای نمودند.

کارشناسان چند روز بعد مجددا به محل نصب دوربین مراجعه کرده و حافظه دوربین را جهت بازبینی تصاویر ثبت شده تخلیه نمودند.

تصاویر ثبت شده توسط دوربین یک پلنگ بزرگ جثه را نشان می داد که در هنگام تاریکی هوا از مقابل دوربین عبور کرده است.این برای نخستین بار است که حضور پلنگ در حوزه شفت مستند شده و از این گونه ارزشمند در این شهرستان تصویربرداری شده است.

دوربین نصب شده علاوه بر پلنگ، تصاویر شگت انگیزی را از یک خرس قهوه ای بالغ، خوک وحشی (گراز) و سمور نیز به ثبت رسانده است.

همچنین یک جانور دیگر نیز از مقابل دوربین عبور کرده است که به دلیل فاصله نزدیک و انعکاس نور فلش، نوع گونه قابل تشخیص نیست اما به نظر می رسد که جانور مذکور یک گربه سان باشد. (تصویر دوم)در این زمینه صورتجلسه مربوطه تنظیم و جهت پرداخت خسارت دامدار زیان دیده به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.