۵ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل یکی از فعالان محیط زیست مازندران از طریق شبکه های اجتماعی متوجه شد که یک شکارچی متخلف قصد فروش جمجمه و شاخ کامل یک مرال (گوزن قرمز) و فروش مقداری گوشت شکار متعلق به قوچ وحشی را دارد.

این فعال و همیار محیط زیست شخصا بعنوان مشتری با فروشنده وارد مذاکره شده و پس از جلب اطمینان وی، به منظور خرید جمجه و شاخ و گوشت ها با فروشنده در شهرستان ساری قرار گذاشت.
همیار محیط زیست پس از قطعی شدن قرار ملاقات، نیروهای یگان محیط زیست مازندران را در جریان زمان و مکان ملاقات قرار داد.

فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران در این باره گفت: پس از دریافت گزارش، یک تیم اطلاعاتی با لباس و خودروی شخصی و یک تیم عملیاتی با لباس و خودروی سازمانی روز گذشته (شنبه) در اطراف محل قرار حضور پیدا کردند.……
..
یک جمجمه و شاخ کامل و یک جفت شاخ مرال کشف شده از شکارچی متخلف در شهرستان ساری


مسلم آهنگری اظهار داشت: فروشنده از ساعت ۱۷ عصر به مدت ۴ ساعت در سر قرار حاضر نشد تا از عدم حضور مامورین در اطراف محل مطمئن شود اما نهایتا ساعت ۲۱ شب با یک خودروی سواری به محل قرار مراجعه نمود.

پس از حضور متخلف در محل مورد نظر، محیط بانان بلافاصله وارد عمل شده و وی را پیش از هرگونه اقدامی بازداشت نمودند.

در بازرسی از درون خودروی متخلف، جمجمه و شاخ کامل یک مرال (گوزن قرمز)، یک جفت شاخ مرال و حدود ۱۰ کیلوگرم گوشت شکار متعلق به قوچ وحشی کشف و ضبط گردید.

در این زمینه پرونده تخلفی در مراجع قضایی تشکیل و متهم با دستور مقام قضایی تحویل کلانتری ۱۳ ساری شده و خودروی وی نیز تا اطلاع ثانوی توقیف گردید.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک مرال (گوزن قرمز)معادل ۳۵۰ میلیون ریال و قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.