پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها در تاریخ ۹۴/۳/۲۴ توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است و بررسی این طرح بدون قید فوریت در دستور کار عادی مجلس قرار گرفته است. در صورت تصویب این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، هرگونه بهره برداری از جنگل ها برای یک دوره تنفس ۱۰ ساله ممنوع خواهد شد.
بر هیچکس پوشیده نیست که در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیش از آنکه تفکر حفاظتی وجود داشته باشد، تفکر بهره برداری و سود آوری از جنگل ها و مراتع کشور جاری است.
در حال حاضر با بهره برداری از جنگل های شمال کشور جهت تامین چوب، صدور پروانه چرای دام اهلی چندین برابر ظرفیت مراتع، عدم نظارت کافی و کنترل بر ورود و خروج دام اهلی به مراتع و غیره آسیب های بسیاری متوجه عرصه های طبیعی کشور شده است اما این سازمان همچنان به دنبال بهره برداری و کسب درآمد از اندک باقیمانده طبیعت کشور است.
تفکرات جنگلداری بدون توجه به آسیبی که بهره برداری به اکوسیستم و زیستمندان جنگل وارد می کند صرفا به جنگل و درختان موجود در آن به چشم پول نگاه میکند.
نا امنی و ایجاد استرس در حیات وحش جنگل بر اثر سر و صدا و تردد کارگران و تجهیزات قطع و انتقال چوب، ایجاد جاده های متعدد جهت دسترسی به اعماق جنگل ها، تخلفات گسترده پیمانکاران و عوامل آنها در سایه نظارت ضعیف و ده ها مورد دیگر تنها بخشی از آسیب هایی است که طرح های مبتنی بر بهره برداری بر پیکر جنگل های کشور وارد می کند.
حال که با تلاش طرفداران محیط زیست، پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی تعداد زیادی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی طرح حفاظت و صیانت از جنگل‌ها در دستور کار قرار گرفته و با تصویب این طرح جنگل های کشور برای دوره ده ساله نفس راحتی خواهند کشید تا خود را کمی ترمیم و بازسازی کنند، فریاد بهره برداران در نکوهش این طرح بلند شده و دائما به مخالفت با آن می پردازند.
در تازه ترین اظهار نظر در این رابطه، مدیر گروه جنگلداری دانشکده منابع طبیعی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفته است: «چنانچه توقف بهره‌برداری از جنگلها اجرایی شود مشکلاتی گریبان‌گیر جنگل‌های شمال خواهد شد.»
مجید لطفعلیان در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت فعلی جنگل‌های شمال ایران توضیح داد: جنگلداری، مدیریت جنگل و سیاست‌گذاری بهره‌برداری، یک موضوع کاملاً علمی تخصصی است. اینکه جنگل‌های شمال دارای مشکلاتی است بدیهی است و ما هم طی سنوات گذشته به ریشه‌یابی و چاره‌جویی آن مشغول بوده‌ایم.
وی افزود: اینکه افراد غیرمتخصص در علم جنگل‌داری به معرفی راهکار بپردازند، از نگاه علمی مردود است؛ ما حق می‌دهیم که طرفداران محیط‌ زیست و دلسوزان جنگل فریاد برآورند که حال جنگل خوب نیست، اما بی‌شک ارائه راه‌حل برعهده‌ متخصصین جنگل است. در این‌ بین راه‌حل‌هایی از ‌جمله توقف موقت بهره‌برداری با عنوان استراحت جنگل یا تنفس جنگل‌ها در یک دوره ۱۰ ساله مطرح‌ شده است. متاسفانه با وجود اینکه اساتید دانشگاهی و تمامی اساتید رشته‌های مدیریت، سیاست، اقتصاد و مهندسی و جنگلداری این دیدگاه را اشتباه می‌دانند، این طرح در حال اجرایی شدن است.
لطفعلیان ادامه داد: با استفاده از علم جنگل‌شناسی، جنگل پرورش می‌یابد و با اقدامات بهره‌برداری موجب اعتلای وضع جنگل و تأمین چوب موردنیاز بازار می‌شود. این مسئله روندی است که در کشورهای توسعه‌یافته به‌شدت در جریان بوده و در بسیاری مناطق، محور اصلی توسعه اقتصادی آن‌ها محسوب می‌شود. امروز سخن ما این است که برای نجات جنگل‌ها لازم است طرح‌های جنگلداری موجود و مصوب سازمان مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته و در یک دوره گذار ۳ تا ۵ ساله اقدام به تجدیدنظر و بروزرسانی آن‌ها منطبق با علم نوین جنگلداری دنیا شود.
وی افزود: لازم است بدانیم افزایش جمعیت، وجود دام و دامداری، استفاده نکردن از دانش روز و ملاحظات ***** و شخصی در تصمیم‌گیری‌ها، معلوم و قطعی نبودن حدود اراضی ملی و فرصت‌طلبی و چشم طمع داشتن به منابع طبیعی، موارد عمده و اصلی آسیب‌رسان به جنگل‌ها است و اینکه عملیات جنگل‌شناسی در طرح‌های جنگلداری که خود حافظ جنگل‌ها هستند متوقف شود خطایی بزرگ است.
مدیر گروه جنگلداری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تصریح کرد: اتلاف تولیدات چوبی جنگل معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال، ضرر و زیان مجریان طرح‌های جنگلداری و به‌تبع آن کاهش حفاظت از جنگل، کاهش اشتغال مفید جوامع محلی و انجام اعمال مضر به حال جنگل از قبیل قاچاق چوب و تصاحب عرصه‌ها، توقف روند احیایی جنگل‌ها، تسهیل در واگذاری عرصه‌های جنگلی و تغییر کاربری توسط بهره‌برداران معادن، رانت‌خواران صاحب قدرت و ساخت و ساز توسط سایر ارگان‌ها از جمله مشکلاتی است که گریبانگیر جنگل‌ها می‌شود.