پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه روز گذشته یک آهوی ماده به همراه یک بره آهو بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده ای که از میان پناهگاه حیات وحش موته می گذرد از بین رفتند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: این سانحه جمعه شب رخ داده و محیط بانان صبح شنبه لاشه آهوی ماده و بره اش را در کنار جاده مشاهده نمودند.
مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: راننده خودرو پس از برخورد با آهوها به مسیر خود ادامه داده و در نتیجه شناسایی نشده است.

تصویر: آهوی ماده و بره آهوی تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته
چند روز قبل نیز در حادثه ای مشابه یک آهوی نر بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در همین جاده از بین رفت. (لینک مرتبط)
عبور جاده آسفالته از میان پناهگاه موته این زیستگاه ارزشمند را به دو قسمت تقسیم نموده و ضمن ایجاد تلفات متعدد در حیات وحش بر اثر برخورد با خودروهای عبوری، ارتباط اکولوژیک مابین دو سمت جاده را تا حد زیادی قطع و کنترل منطقه را نیز برای محیط بانان مشکل نموده است.
از ابتدای تابستان سال جاری تاکنون ۸ آهو و ۳ کفتار راه راه بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این محور تلف شده اند. بطور حتم موارد متعدد دیگری نیز از برخورد آهوان موته با خودروهای عبوری وجود داشته که حیوان بر اثر تصادف زخمی شده و پس از مدتی در گوشه ای از منطقه بر اثر جراحات وارده تلف شده است و لاشه تعدادی دیگر نیز توسط رانندگان خودروها پس از تصادف برداشته شده است.
این در حالی است که هیچگونه تابلو هشدار دهنده و عامل بازدارنده از جمله دوربین ثبت تخلفات به منظور کنترل سرعت خودروهای عبوری در این محور وجود ندارد که ضروری است جهت نصب دوربین و سایر تمهیدات لازم برای کنترل سرعت خودروهای عبوری در این محور اقدام گردد.
این جاده تا ۳۰ سال قبل تنها یک مسیر خاکی و ناهموار برای دسترسی بومیان منطقه بود که با موافقت مدیران وقت سازمان محیط زیست به یک جاده ترانزیتی و آسفالته تبدیل گردید.

مسیر قرمز رنگ: جاده ای که پس از خروج از محور اصفهان – تهران از میان پناهگاه حیات وحش موته عبور کرده و به گلپایگان می رسد
مسیر سبز رنگ: جاده ای که از سمت تهران پس از عبور از دلیجان – محلات و خمین به گلپایگان می رسد
مسیر آبی رنگ: جاده ای که از سمت اصفهان از شاهین شهر جدا شده و پس از عبور از علویجه و دهق به گلپایگان می رسد
———————————————— ———————————————— ———————————————— ————————
همانطور که در نقشه فوق مشاهده می کنید جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته در امتداد هیچ مسیر ترانزیتی مهمی قرار ندارد. این جاده از میانه محور اصفهان – تهران جدا شده و به شهر گلپایگان متصل می شود و در مسیر عبور خود از قلب پناهگاه، به غیر از روستای کوچک موته، دسترسی به هیچ مکانی را فراهم نمی کند.
این در حالی است که دسترسی به گلپایگان چه از سمت تهران و چه از سمت اصفهان دارای مسیرهای جایگزین و به مراتب مناسبتر و کوتاه تری می باشد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)