پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر انجام شکار غیرمجاز در دشت آبگرم واقع در مناطق آزاد ریگان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق در این زمینه پرداختند.

سرپرست اداره محیط زیست ریگان در این باره گفت: محیط بانان در جریان تحقیقات خود به اطلاعتی دست یافتند که بیانگر شکار سه جبیر در دشت آبگرم و دهنه عباسعلی بوده و یک نفر را بعنوان مظنون اصلی در این رابطه شناسایی نمودند.
محمد سعادت نژاد اظهار داشت: مامورین موضوع را با دادستان هماهنگ نموده و پس از اخذ نیابت قضایی و حکم ورود به منزل به همراه نیروهای پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان ریگان بصورت ناگهانی وارد منزل مظنون شده و به تفتیش خانه پرداختند.
در جریان بازرسی از این منزل اجزای بدن سه جبیر شامل کله، پوست و مقداری گوشت به همراه یک قبضه اسلحه پنج تیر غیر مجاز (قاچاق) کشف و ضبط گردید.

……..کله سه جبیر کشف شده از درون یخچال منزل شکارچی متخلف در شهرستان ریگان در استان کرمان
سعادت نژاد گفت: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و همچنین نگهداری از سلاح غیرمجاز شکاری به مراجع قضایی معرفی گردید.
متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین ضمن مصادره سلاح قاچاق به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح)، متهم به دلیل نگهداری از سلاح غیرمجاز شکاری بر اساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، محاکمه شده و به حبس یا جزای نقدی محکوم می گردد.

…..اسلحه شکاری غیرمجاز (قاچاق) کشف شده از منزل شکارچی متخلف در شهرستان ریگان در استان کرمان
بر اساس لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک جبیر معادل یکصد میلیون تومان تعیین شده است.
متهم که توانایی پرداخت ۳۰۰ میلیون ریال بصورت همزمان را نداشت مبلغ یکصد میلیون ریال به حساب دولت واریز نموده و در دادگاه متعهد گردید تا پایان ماه جاری ۲۰۰ میلیون ریال دیگر را نیز فراهم کرده و واریز نماید.

بسیاری از متخلفین هنوز از افزایش نرخ جرائم نقدی شکار غیرمجاز حیات وحش (ضرر و زیان جانوران وحشی) مطلع نیستند و از این بابت هزینه سنگینی را به طبیعت و سپس به خود تحمیل می کنند. با توجه به افزایش قابل توجه و بازدارندگی مناسب مبالغ ضرر و زیان، بسیاری از متخلفین درصورت آگاهی از این جرائم قطعا از انجام شکار غیرمجاز خودداری خواهند نمود، بنابراین ضروری است سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری رسانه های مختلف نسبت به اطلاع رسانی گسترده در این زمینه اقدام کنند.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)