مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره در بازدید خود از تالاب بین المللی کانی برازان نخستین دسته از پرندگان مهاجر شامل اردک نوک پهن و خوتکا را مشاهده کردند.

کامران حسینی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: این دسته از پرندگان مهاجر که بیش از سه هزار قطعه هستند در طول چند روز اخیر در این تالاب اسکان یافته اند.

وی اضافه کرد: اردک های نوک پهن و خوتکاهای مهاجر در قالب دسته های چند صد تایی وارد این تالاب شده و انتظار می رود به تدریج بر تعداد آنها افزوده شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد افزود: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمال سیبری و کشورهای اسکاندیناوی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان، این پرندگان مهاجر وارد این تالاب بین المللی شده اند.

حسینی گفت: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می دهند.
وی اضافه کرد: این تالاب به دلیل وضعیت و امنیت مناسب آن، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

وی از اهالی روستاهای همجوار تالاب های شهرستان خواست در صورت مشاهده افراد سودجو و فرصت طلب در شکار گونه های مختلف پرندگان و دیگر جانوران در حاشیه این تالاب مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست مهاباد اطلاع دهند.

به گزارش ایرنا، اردک نوک پهن با داشتن منقار بزرگ بیل شکل از سایر اردک ها مشخص می شود، سر سبز رنگ و براق، شکم و پهلوهای بلوطی، سینه سفید و پیش بالی به رنگ آبی آسمانی دارد.
این پرنده در حال استراحت یا شنا روی آب قسمت جلو بدنش بیشتر در آب فرو می رود و سر و منقار خود را رو به پایین نگاه می دارد.

خوتکا نیز از همه اردک ها کوچک تر است این پرنده با سر بلوطی پررنگ، نوار پهن چشمی سبز رنگ حاشیه دار، نوار طولی سفید در ناحیه شانه و دو لکه بزرگ نخودی رنگ در طرفین دم تشخیص داده می شود.

هر دوجنس این پرنده دارای آیینه بالی سیاه و سبز براق با دو خط بالی هستند، پرنده ماده دارای لکه های قهوه ای و نخودی رنگ بوده که در سطح شکمی کمرنگ تر و خال خال است.

تالاب کانی برازان، با وسعتی افزون بر 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده و از سوی کمیته ملی طبیعت گردی کشور به عنوان نخستین سایت پرنده نگری در ایران معرفی شده است.

شهرستان مهاباد با داشتن تالابهای کانی برازان، قوپی باباعلی، حسن خان، گروس، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله غازخاکستری، فیلوش، آووست، خروس کولی، حواصیل، پلیکان، تنجه، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز، ارده ای، سرحنایی و بلوطی است.

از بین تالابهای این شهرستان، کانی برازان و قوپی باباعلی جزو تالابهای بین المللی به شمار می روند.
شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا