تهران-ایرنا-سازمان حفاظت محیط زیست از سال 92 تاکنون برای احیای تالاب هامون در سیستان و بلوچستان اقدامات زیادی مانند تخصیص اعتبار50 میلیارد ریالی، تشکیل شورای مشورتی بین المللی، لایروبی رودخانه ها و پیگیری حق آبه از هیرمند و مکاتبات متعدد با سازمان ملل انجام داده است.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار امروز شنبه (28 شهریور) به همراه معاون اول رییس جمهوری و چند تن از اعضای دولت به منظور افتتاح و بازدید از چند طرح عمرانی و کشاورزی ، به استان های خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان سفر کرده است.
در این سفر یک روزه از پروژه های آبیاری اراضی منطقه سیستان و بلوچستان بازدید و در جریان روند آبیاری این اراضی قرار می گیرند.

بنا بر این گزارش فرصت مناسبی است تا یک سری اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در مورد احیای تالاب هامون در دو سال گذشته یادآوری شود.

از سال 1392 اقداماتی همچون تشکیل شورای مشورتی بین المللی برای رسیدگی به وضعیت هامون با مشارکت دستگاه های مربوطه، مکاتبه و مذاکره با وزارت کشور برای رفع موانع ورود آب از فراه رود، لایروبی رودخانه ها و پیگیری حق آبه از هیرمند، مکاتبات متعدد با مقامات سازمان ملل، کنوانسیون تالاب ها و برنامه محیط زیست سازمان ملل در خصوص احیای تالاب هامون، انجام لایروبی، تعریض کانال های اصلی منتهی به تالاب های بین المللی هامون، اقدامات اصلاحی و برداشتن بند های کنترل آب برای هامون صابری در دستور کار قرار گرفت.*** اختصاص 50 میلیارد ریال ردیف اعتباری ویژه برای احیای تالاب هامون در بودجه 1394


تخریب و بازگشایی حدود یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک (شرق تالاب) که در بیش از 10 سال گذشته حدود 80 متر از دایک مرزی باز بود، تلاش برای انتقال آب به حساس ترین نقاط و کنترل گرد و غبار، چرخش اکولوژیکی تالاب و افزایش تولید گیاهی، برگزاری نشست بین المللی با حضور سفرای سازمان ملل، آلمان و افغانستان، مردم و تشکل ها و خبرنگاران، تلاش برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره در یونسکو و پارک مرزی صلح و همکاری با سازمان های جهانی از جمله کنوانسیون رامسر، اختصاص 50 میلیارد ریال ردیف اعتباری ویژه برای احیای تالاب هامون در بودجه 1394 و برگزاری جلسه خاص هامون در آخرین کنفرانس جهانی در اروگوئه از دیگر اقدامات انجام شده برای احیای هامون است.

تالاب هامون از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک (میانی)، هامون صابوری (شمالی) و هامون هیرمند تشکیل شده که در زمان وفور آب به هم متصل می شوند و دریاچه هامون را تشکیل می دهند.


*** هامون هفتمین تالاب بین المللی جهان و بزرگترین دریاچه آب شیرین کشورهامون سومین دریاچه بزرگ ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه و هفتمین تالاب بین المللی جهان و بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور در حال حاضر است.

وسعت دریاچه هامون در زمان پرآبی 5660 کیلومتر مربع است که از این مقدار 3820 کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است.

14 گونه از پرندگان ماهیخوار شامل کاکائی، پلیکان، باکلان، هواصیل، اگرت، چوپا، خروس،کولی، فالاروپ، سلیم کوچک و بزرگ گیلانشاه دم سیاه، آبچلیک و فلامینگو و 225 گونه از 49 تیره یعنی حدود نیمی از گونه های پرندگان شناسایی شده ایران در تالاب هامون و اطراف آن زیست می کنند.

در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و نیز نحوه مدیریت، این مناطق دچار خشکی شده و گاه بخشی از آنها شاهد ورود آب و تداوم حیات در هامون بوده اند. بر اساس تصاویر موجود ماهواره ای مثلا در سال 84 و نیز در سال 93 بخش های بزرگی دارای آب بوده اند به گونه ای که هامون در سال 1393 ، هفت ماه آب داشت.


منبع:ایرنا