۲۴ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان از کشف و ضبط تعداد ۶۰۰ قطعه پرنده با بهره گیری از اطلاعات مردمی در ایست و بازرسی **** کلانتری ارومیه خبر داد.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، خلیلی گفت: با استفاده از اطلاعات مردمی و همکاری نیروی انتظامی (پاسگاه **** کلانتری ارومیه) و نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان در دو نوبت جداگانه از یک دستکاه اتوبوس مسافربری و یک خودروی پراید ۶۰۰ قطعه پرنده سهره طلایی کشف شد.

وی افزود: این پرنده زیبا و کوچک جثه که در کنار رودخانه ها و چشمه سار های طبیعی زیست می کند به یک پرنده خوش آواز مشهور میباشد که افراد سودجو با استفاده از تورهای دامی این پرنده زیبا را زنده گیری و به قیمتی حدودا ۲۰ هزار تومان به فروش میرسانند بر اثر این اقدام غیر مجاز متخلفین و شرایط نامناسب نگهداری در جعبه ها ی کوچک به شکل متراکم و استرس زای محیطی تعداد کثیری از این پرنده های زیبا تلف شده و متخلفین طی صورتجلسه جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شد.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: این خبری است که روز گذشته از سوی روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی منتشر گردید.

بر اساس اطلاعات دریافتی تعداد ۳۰۰ عدد از ۶۰۰ سهره طلایی که از متخلفین کشف و ضبط شده بود به دلیل بی توجهی و سهل انگاری در اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تلف شده اند.

البته مسئولان این اداره کل علت مرگ این تعداد سهره را نگهداری در شرایط نامناسب و استرس محیطی اعلام نموده اند که بسیار دور از ذهن به نظر می رسد، چراکه حتی خود متخلفین نیز حاضر نیستند شرایط حمل و نگهداری را طوری فراهم کنند که منجر به به تلف شدن نیمی از پرندگان صید شده و بروز چنین خسارت مالی به آنها شود.


البته همواره در این موارد تعدادی از پرندگان بر اثر موارد مطرح شده (شرایط نگهداری و استرس) از بین می روند اما تلف شدن نیمی از یک محموله شامل ۳۰۰ پرنده وحشی امری است که به غیر از کوتاهی و سهل انگاری مسئولان مربوطه در مراقبت از پرنده های کشف شده دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)