پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال درج خبری در این پایگاه خبری با عنوان «مرگ یک توله خرس قهوه ای در ارتفاعات شهرستان ایذه به دست افراد ناشناس» اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان ضمن پیگیری موضوع اقدام به انتشار توضیحاتی نموده است عینا در اینجا قید می گردد:
«به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، مرگ توله خرس در منطقه تنگ آبی عوامل طبیعی اعلام شد.
عباس سلطانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه با بیان این مطلب گفت: در راستای بررسی صحت و سقم گزارش های متعدد مندرج در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی در خصوص شکار یک قلاده توله خرس در منقطه تنگ آبی شهر قلعه تل در استان خوزستان، یگان حفاظت و کارشناس این اداره عازم منطقه تنگ آبی شده و موفق به پیدا کردن لاشه توله خرس شدند.
وی افزود: از ظاهر لاشه مشخص بود که از مرگ توله خرس حداقل ۲۰ روز گذشته است، چون تقریباً تمام لاشه آن تجزیه شده و فقط قسمت هایی از لاشه باقی مانده بود.
سلطانی ادامه داد: از طرف دیگر با توجه به وضعیت لاشه توله خرس و صعب العبور بودن منطقه احتمال اینکه توله خرس در اثر یک حادثه طبیعی تلف شده باشد بسیار بیشتر از این است که توسط فرد و یا افرادی شکار شده باشد، چرا که اصولاً شکار توله خرسی به این کوچکی هیچ توجیهی ندارد، زیرا بدلیل نابالغ بودن نه تنها هیچ خطری برای انسان نداشته است بلکه هیچ خاصیت درمانی و پزشکی نیز ندارد و فرضیه مرگ طبیعی آن (در اثر سقوط از ارتفاع و یا غرق شدن در سیلاب) بسیار محتملتر می باشد و اخبار مربوط به شکار آن صحت ندارد.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات منطقه ای و پرس و جو از افراد بومی و حاضر در منطقه مذکور اعلام شد که طی یک ماه گذشته هیچ گروه شکارچی در منطقه مشاهده نشده است و احتمالا این توله خرس در اثر سقوط از ارتفاع تلف شده است.»


ضمن احترام به نظر کارشناسان محیط زیست خوزستان و تشکر بابت پیگیری موضوع و اعزام نیرو به محل مشاهده لاشه توله خرس، ذکر چند نکته را ضروری دانسته و قضاوت در این رابطه را به افکار عمومی واگذار می کنیم:
۱) آیا تاکنون در تاریخ مطالعات و مشاهدات حیات وحش کشور موردی از مرگ طبیعی یک توله خرس بر اثر سقوط از ارتفاع یا غرق شدن در سیلاب وجود دارد؟
لازم به ذکر است تمامی ده ها مورد مرگ و میر خرس های قهوه ای در کشور طی سال های گذشته به دلیل عوامل انسانی (شکار، طعمه آغشته به سم، تصادف جاده ای و …) بوده و حتی یک مورد از تلفات خرس قهوه ای بر اثر عوامل طبیعی گزارش نشده است.
۲) در صورتیکه علت مرگ توله خرس عوامل طبیعی بوده است چرا شکم حیوان پاره شده و اندام داخلی آن خارج شده است؟
۳) اگر شکار توله خرس به این کوچکی هیچ توجیهی ندارد موارد متعدد شکار توله خرس در نقاط متخلف کشور با چه توجیهی انجام می شود؟
۴) در بخشی از توضیحات منتشر شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان آمده است «… بدلیل نابالغ بودن نه تنها هیچ خطری برای انسان نداشته است بلکه هیچ خاصیت درمانی و پزشکی نیز ندارد…». آیا کارشناسان محترم آن اداره کل اعتقاد دارند که فقط اندام خرس های نابالغ خاصیت درمانی ندارد و اندام داخلی خرس های بالغ دارای خواص درمانی و پزشکی است؟
۵) همه آگاه هستیم که اندام داخلی بدن خرس در هیچ دوره ای از زندگی خرس ها (بالغ و یا نابالغ) دارای خواص درمانی و پزشکی نبوده بلکه این موضوع صرفا ریشه خرافی دارد اما آیا متخلفین هم از این موضوع آگاه هستند و اگر آگاهند چرا شکم توله خرس های سمیرم به منظور استفاده از اندام داخلی پاره شد؟
۶) آیا پرس و جو از افراد محلی و اعلام این موضوع توسط آنان که شکارچی وارد منطقه نشده است ملاکی برای تعیین نوع مرگ توله خرس است ؟ در حالی که اکثر موارد کشتار خرس ها در نقاط مختلف کشور توسط عده ای متخلف از داخل همین افراد محلی صورت گرفته است.
۷) بطور حتم هیچ کدام از طبیعت دوستان آگاه به شرایط محیط زیست کشور، با علم به کمبود شدید نیرو و امکانات حفاظتی در ادارات محیط زیست کشور، کشته شدن یک جانور وحشی آن هم در مناطق آزاد و دورافتاده را دلیلی بر ضعف یا کم کاری اداره محیط زیست مربوطه نخواهد دانست اما قبول واقعیت ها و تلاش و پیگیری مسئولان مربوطه برای شناسایی و برخورد قانونی با مجرمین را نشانه شفافیت، مسئولیت پذیری و تعهد آنها می دانند.