۲۲ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار غیر مجاز آهو در منطقه شکار ممنوع فیله خاصه، نیروهای یگان محیط زیست زنجان به تحقیق در این زمینه پرداخته و دو مظنون را در این رابطه شناسایی نمودند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان در این باره گفت: محیط بانان طی هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی، با همراهی مامورین پلیس اطلاعات و امنیت زنجان بصورت غافلگیرانه وارد مخفیگاه مطنونین شدند.

ناصر جعفری اظهار داشت: در جریان بازرسی از این مکان لاشه چهار آهو (کله چهار آهو و ۱۰ کیلوگرم گوشت آهو) یک اسلحه پنج تیر قاچاق، یک اسلحه ته پر دولول، یک اسلحه تک لول، ۳ عدد دوربین چشمی، ۱۸۵ عدد فشنگ، یک کیلوگرم ساچمه چهارپاره، یک دستگاه ابزار پرس فشنگ، ۵۵ پوکه استفاده شده، ۴۵ عدد چاشنی، ۱۷ تیر فشنگ چهارپاره کارخانه ای، ۲۰۰ گرم مقوای قالب درب فشنگ، یک دستگاه پروژکتور، ۷ تیر فشنگ چهارپاره دست ساز، یک رشته قطار فشنگ، یک دستگاه ابزار فشنگ پرکنی، یک عدد سرنیزه، یک کیلو ساچمه ریز و ۸ تیر فشنگ برنو کشف و ضبط گردید.

در این رابطه دو نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی و همچنین نگهداری از سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین می بایست مبلغ
۴۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز ۴ آهو را به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

همچنین ضمن مصادره سلاح قاچاق به نفع دولت، متهمین به دلیل نگهداری از سلاح غیرمجاز شکاری بر اساس قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز، محاکمه شده و به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهند شد.

ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، سلاح های مجاز و ادوات شکار کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)