شهرکرد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: هفت متخلف جرایم زیست محیطی در استان شناسایی، دستگیر و اعمال قانون شدند.

به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان، شهرام احمدی روز یکشنبه افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان این متخلفان را به جرم شکار غیرمجاز و زنده گیری پرندگان وحشی دستگیر کردند.
وی گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در شهرستان لردگان موفق به شناسایی و کشف و ضبط اجزای یک راس بز وحشی در یک دستگاه خودرو سواری شدند.

احمدی اظهار کرد: پنج سرنشین این خودرو برای طی مراحل قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند و در جریان بازجویی به شکار غیرمجاز در یکی از استان مجاور چهارمحال وبختیاری اعتراف کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری بیان داشت: در اقدامی دیگر ماموران یگان حفاظت محیط زیست یک شکارچی متخلف را در شهرستان کیار دستگیر کردند.

احمدی اظهار کرد: این متخلف با استفاده از یک قبضه سلاح شکاری غیرمجاز اقدام به شکار دو قطعه کبک وحشی کرده بود.

وی گفت: این متخلف پس از دستگیری، به همراه سلاح، دوربین شکاری و سایر مکشوفات تحویل مراجع قضایی شد.

احمدی از دستگیری یک شکارچی متخلف نیز در منطقه حفاظت شده جنگلی هلن خبر داد و گفت: این متخلف قبل از اقدام به شکار شناسایی و تحویل دستگاه قضایی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بیان داشت: در اقدامی شبانه در منطقه جنگلی هلن، ماموران با یک شکارچی غیرمجاز درگیر شدند که این فرد با استفاده از تاریکی شب متواری شد.

وی گفت: این متخلف شناسایی شده و هم اکنون از سوی مراجع قضایی تحت تعقیب قرار گرفته است.
احمدی یادآور شد: از این متخلف دو قطعه کبک وحشی شکار شده به همراه یک قطار حاوی فشنگ ساچمه ای و ادوات شکار غیرمجاز کشف و ضبط شده است.

احمدی در ادامه از برخورد ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان با یک باند زنده گیری پرندگان وحشی در شهرستان فارسان خبرداد و اظهار داشت: پس از شناسایی، ماموران برای دستگیری متخلفان وارد عمل شدند و در جریان تعقیب و گریز، متخلفان متواری شدند.

وی تصریح کرد: از این افراد دو قطعه پرنده زنده که به عنوان طعمه استفاده می شد، به همراه ادوات مخصوص زنده گیری کشف و ضبط شد.

احمدی گفت: این پرونده همچنان مفتوح است و تحقیقات برای دستگیری این افراد از سوی یگان حفاظت و مراجع مربوط درحال انجام است.

به گزارش ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری دارای یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت 155هزار و 844 هکتار و دو منطقه شکار ممنوع به مساحت 51هزار و 724هکتار است.

هم اکنون 12.5 درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.


منبع:ایرنا