۲۲ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): با توجه به قابلیت های ویژه جزیره هندورابی و فاصله کم آن از سرزمین اصلی و جزیره کیش، سازمان منطقه آزاد کیش قصد دارد از این جزیره به عنوان مقصدی اکوتوریستی استفاده نماید.

لیکن با توجه به شرایط ویژه جزیره هندورابی از نظر محیط زیستی و وجود اکوسیستم های بسیار ارزشمند در سواحل و آبهای اطراف این جزیره به ویژه آبسنگهای مرجانی منحصر به فرد و تنوع بی نظیر آبزیان، و تخریب و نابودی اکوسیستم های یاد شده بر اثر گردشگری بی ضابطه، دلیلی برای عزیمت به جزیره برای گردشگران باقی نخواهد ماند و نه تنها تمامی سرمایه گذاری هایی که از محل بیت المال هزینه شده است بر باد خواهد رفت، بلکه چرخه زیستی منطقه نیز دچار اختلال شده و تاثیرات غیر قابل جبرانی بر آبزیان و به طبع آن بر دیگر جوامع وابسته حتی ساحل نشینان بر جای خواهد گذاشت.

این جزیره زیبا که به دلیل اکوسیستم خاص و منحصر به فرد خود با عنوان «پناهگاه حیات وحش» تحت مدیریت و حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد اما به دلیل طرح های متعددی که بدون مطالعات و انجام ارزیابی زیست محیطی و مکان یابی صحیح در این جزیره آغاز شده، دچار آسیب و تخریب جدی شده است.

ماشین آلات سنگین در حال تخریب سواحل و آب سنگهای مرجانی جزیره هندورابی جهت احداث اسکله تفریحی


از بین بردن سایت تخمگذاری لاکپشتان دریایی، تخریب زیستگاه پرستوهای دریایی، تخریب پوشش گیاهی جزیره با احداث جاده، فرودگاه، هتل و غیره، تخریب فون و فلور جزیره با برداشت سنگ و منابع قرضه از جزیره و از همه مهمتر تخریب مساحت چشمگیری از زیستگاه های آبسنگهای مرجانی جزیره از جمله تخریب ها ی صورت گرفته است.


اکوسیستم مرجانی به دلیل حمایتی که به روش های مختلف (از تغذیه و لانه گزینی گرفته تا استتار و تکثیر) از گونه های جانوری بعمل می آورند به همراه جنگل های پر باران گرمسیری به عنوان متنوع ترین اکوسیستم های کره زمین شناخته می شوند.


تقریبا ۷۰٪ کل ماهیان دریایی در بخشی از چرخه زندگی خود به این اکوسیستم ها وابسته اند.

همچنین به دلیل تنوع رنگ و زیبایی خیره کننده ای که دارند از دیدگاه شیلاتی و اکوتوریستی بسیار با ارزش هستند. لذا بایستی آبسنگها را به چشم یک جواهر گرانبها و یک میراث ملی و کهن زیر آب نگریست و محافظتی جاجانه از آنها به عمل آورد.


در حال حاضر با طرح دعوی در مراجع قضایی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، حکم به توقف عملیات اجرایی تا بررسی کامل موضوع و ارائه راه حل هایی برای جبران خسارات و تقلیل اثرات پروژه های موصوف توسط کارشناسان صاحب نظر صادر گردیده است.

ماشین آلات سنگین در حال تخریب سواحل و آب سنگهای مرجانی جزیره هندورابی جهت احداث اسکله تفریحی

متاسفانه در دولت گذشته و در سال ۱۳۹۰ دولت در اقدامی طبیعت ستیزانه با ارائه لایحه ای به مجلس شورای اسلامی خواستار الحاق جزایر فارور و بنی فاور و هندورابی به منطقه آزاد کیش شد و مجلس نیز با این لایحه موافقت نمود.

این در حالی است که جزایر «فارور» و «بنی فارور» طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست بعنوان منطقه حفاظت شده» و جزیره «هندورابی» نیز بعوان «پناهگاه حیات وحش» تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بوده است.

اعتراض های طرفداران محیط زیست و بدنه سازمان نیز تاثیری در لغو مصوبه الحاق جزایر به منطقه آزاد کیش تاثیری نداشت و حتی معاون وقت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست نیز به دلیل اعتراض و مقاومت در برابر واگذاری جزایر از سمت خود برکنار شد.


منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)