۲۱ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جمعه ۹۴/۶/۱۹ به دنبال دریافت گزارشی از اهالی روستای هرمیله از توابع سقز مبنی بر حضور عده ای شکارچی در ارتفاعات روستا، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عازم منطقه شدند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سقز در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: محیط بانان با هدف اینکه شناسایی نشوند و فرصت فرار را از متخلفین بگیرند بوسیله خودروی یکی از روستاییان عازم منطقه شده و با همکاری مردم محلی موفق شدند ۴ نفر شکارچی غیرمجاز را بازداشت کنند.

رسول حاج اسماعیلی اظهار داشت: از متخلفین لاشه ۲۱ عدد کبک، ۳ قبضه اسلحه شکاری دو لول و سه قطار فشنگ حاوی ۲۹ عدد فشنگ کشف و ضبط گردید.
لاشه ۲۱ کبک وحشی، سه قبضه اسلحه شکاری و مهمات کشف شده از شکارچیان متخلف در شهرستان سقز

متخلفین پس از واریز مبلغ ۴۲ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز ۲۱ عدد کبک وحشی، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

همچنین بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه و ادوات شکار کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

در صورتیکه مامورین جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل نشده بودند مشخص نبود که با ۲۹ فشنگ باقیمانده چندین کبک دیگر از طبیعت منطقه حذف می شدند.

متاسفانه به دلیل حرص و طمع بی پایان شکارچیان متخلف بسیاری از عرصه های طبیعی کشور از وجود کبک خالی شده و آواز زیبای این پرنده که روزگاری در تمامی کوه ها و دشت ها شنیده می شد امروزه کمتر به گوش می رسد.

رسول حاج اسماعیلی ضمن تشکر از اهالی روستای هرمیله بابت همکاری با محیط زیست چه از لحاظ اطلاع رسانی و چه در زمان دستگیری متخلفین، این اقدام را نشانه درک بالای اهالی این روستا در زمینه حفظ محیط زیست و احترام به طبیعت دانست.

بطور یقین سازمان حفاظت محیط زیست به قدری نیرو، امکانات و توان اجرایی ندارد که تمامی عرصه های طبیعی و کوه ها و دشت های کشور را کنترل کند بنابراین ضروری است که مردم جهت حفظ محیط زیست کشور و محل زندگی خود وارد عمل شده و دست متخلفین و تخریب گران را از طبیعت کوتاه سازند.