۲۱ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در رخدادی جالب و دور از تصور، برزو و کاوه دو پلنگ مجهز به گردنبند ردیاب ماهواره ای در پارک ملی تندوره بر اساس سیگنال های ارسالی و نقاط دریافتی از ماهواره در روزهای ۱۴ الی ۱۵ شهریورماه حدود ۴۸ ساعت را کاملا در کنار یکدیگر سپری کرده و از یک لاشه تغذیه نموده اند.

محمد صادق فرهادی نیا مسئول اجرای پروژه «بوم شناسی پلنگ ایرانی در شمال شرقی ایران» در این باره گفت: این دو پلنگ که جنسیت هر دو نر و هر دوی آنها بالغ می باشند، پس از آنکه دو شب در کنار یکدیگر بوده اند از هم جدا شده و در حال حاضر حدود ۴ کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند.

نقاط زرد رنگ مکان های حضور برزو و نقاط قرمز رنگ کاوه را در روزهای ۱۴ و ۱۵ شهرویر نشان می دهد
این در حالی است که تاکنون تصور می شد پلنگ های نر هرگز وارد قلمرو یکدیگر نمی شوند و در صورت ورود و شکسته شدن حریم قلمروها، درگیری های سختی بین آنها روی خواهد داد.
نتایج این پروژه تا به امروز نیز همین موضوع را نشان می دهد و سه پلنگ نری (بردیا، برنا و برزو) که تا پیش از زنده گیری پلنگ چهارم (کاوه) به گردنبند ردیاب مجهز شده بودند قلمرو کاملا جداگانه ای داشته و به ندرت وارد قلمرو یکدیگر می شوند.
حضور ۴۸ ساعته کاوه و برزو در کنار یکدیگر در حالی است که این دو پلنگ نر حدود ۶ الی ۷ سال با یکدیگر تفاوت سن داشته و نمی توانند با هم برادر باشند.
سوالات بی پاسخ بسیار زیادی در مورد زندگی و الگوهای رفتاری ازجمله تعیین قلمرو در مورد پلنگ های ایران وجود دارد که امید می رود با انجام این پروژه، پاسخ بخشی از این پرسش ها را آشکار شده و علم ما نسبت به رفتار و عادات این گربه سان ارزشمند و در معرض تهدید افزایش یابد.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)