۱۹ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بامداد روز گذشته (پنجشنبه) نیروهای یگان محیط زیست پناهگاه حیات وحش موته حین گشت و کنترل شبانه در منطقه متوجه نور مشکوکی درون دشت شدند.

محیط بانان جهت بررسی موضوع نور به سمت محل انتشار نور حرکت کرده و یک خودروی سمند نقره ای رنگ را مشاهده نمودند که بصورت غیرقانونی وارد محدوده پناهگاه شده و مشغول پروژکتور کشی بود.فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: مامورین بلافاصله تقاضای نیروی کمکی نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: محیط بانان با چراغ خاموش به سمت متخلفین حرکت نموده و پس از نزدیک شدن به خودروی سمند مسیر آن را مسدود نموده و به تفتیش داخل خودرو پرداختند.
فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان گفت: در جریان بازرسی از این خودرو لاشه یک آهو که دقایقی قبل شکار شده بود به همراه یک قبضه اسلحه شکاری تک لول، قطار فشنگ، یک شمشیر، یک چاقو، یک نورافکن و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.


در این رابطه یک نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی گردید.

شکارچی متخلف می بایست مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو را به حساب دولت واریز نماید.
همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
خودروی شکارچی متخلف با دستور دادستان به پارکینگ منتقل شده است و بر اساس ماده ۱۴ قانون فوق الذکر، اسلحه و ادوات شکار کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)