۱۶ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سرشماری تابستانه حیات وحش شهرستان طالقان طی هفته گذشته صورت گرفته و در مجموع تعداد ۲۶۷۳ کل و بز وحشی در زیستگاه های طبیعی این شهرستان شمارش گردید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان در این باره گفت: بر اساس دستورالعمل صادره سرشماری حیات وحش سالانه ۲ نوبت در فصول تابستان و زمستان به منظور برآورد جمعیت گونه های جانوری و تعیین جنسیت و تنوع گونه ها برگزار میشود.
حشمت اله کشیری اظهار داشت: سرشماری تابستانه حیات وحش در زیستگاه های طبیعی شهرستان طالقان در سال جاری از روز سه شنبه دهم لغایت دوازدهم شهریورماه برگزار گردید.

سرشماری تابستانه حیات وحش طالقان با حضور پرسنل محیط زیست طالقان، کارشناسان، محیطبانان، مدیران ستادی، یگان حفاظت استان و ادارات کرج، فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد و با همکاری همیاران و جوامع محلی در ۱۷ مسیر از زیستگاه های مهم شهرستان طالقان انجام گرفت.

با توجه به شاخصه های موجود، مناطق مهم که تنوع گونه های گیاهی و جانوری شاخصی را دارا میباشد در اولویت قرار داده شده و سرشماری در ۱۷ مسیر مهم صورت پذیرفت.

در جریان این سرشماری پس از جمع بندی نتایج و مشاهدات اکیپ های متخلف، مجموعا ۲۶۷۳ عدد کل و بز وحشی شمارش گردید که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۳ درصد رشد داشته است.

البته شهرستان طالقان دارای یک شهر، ۲ بخش و حدود ۸۰ روستا می باشد و با توجه وسعت بسیار زیاد و اینکه از غرب به شرق شهرستان بیش از ۱۴۰ کیلومتر مسافت دارد، به منظور سرشماری دقیق، امکانات، نیرو و زمان بیشتری است.

منبع:پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)