پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل تصویری از یک رخداد تلخ در طبیعت کشور در اختیار رسانه ها و ادارات محیط زیست قرار گرفت. این تصویر فردی را نشان می داد که لاشه پلنگ بالغ و بزرگی را به دوش گرفته و اقدام به تهیه عکس نموده است.

اکوسیستم موجود در تصویر گویای این امر بود که عکس در مناطق جنگلی شمال کشور تهیه است.
حدود ۲ سال از وقوع این حادثه و کشته شدن پلنگ می گذرد و در این مدت فعالان و ادارات محیط زیست استان های شمالی تلاش های زیادی را انجام دادند تا بتوانند صاحب تصویر را شناسایی کنند اما موفق به این امر نشدند.
چندی قبل یکی از همیاران محیط زیست سوادکوه موفق شد صاحب تصویر را شناسایی نموده و موضوع را به اداره محیط زیست این شهرستان منتقل نمود.

تصویری که در اختیار محیط زیست سوادکوه قرار گرفته و منجر به شناسایی و معرفی عامل کشتار پلنگ به دادگاه گردید
رئیس اداره محیط زیست سوادکوه در این باره گفت: تحقیقات نامحسوس نیروهای یگان محیط زیست در این باره آغاز شده و محیط بانان صحت گزارش را تایید و هویت فرد داخل تصویر را بصورت کامل شناسایی نمودند.
ابراهیم فلاحی اظهار داشت: این فرد از اهالی یکی از روستاهای توابع زیرآب در مناطق جنگلی سوادکوه است که به شغل دامداری مشغول است.
با شکایت اداره محیط زیست، پرونده ای در این زمینه در مراجع قضایی شهرستان سوادکوه تشکیل شده و متهم با دستور دادستان به دادسرا احضار شد.
متهم روز یکشنبه در دادسرا حضور یافته و در مقابل دادستان منکر هرگونه اقدام مجرمانه ای شد اما با مشاهده عکس و سولات بازپرس قبول کرد که عکس متعلق به وی است اما ادعا نمود که لاشه پلنگ با فتوشاپ روی دوش او قرار داده شده است.
متهم در ادامه بازجویی ها در مقابل دادستان اعترف نمود که عکس واقعی است اما مدعی شد که لاشه پلنگ را در جنگل پیدا کرده و برای یادگاری آن را به دوش گرفته و اقدام به تهیه عکس نموده است ولی در مرگ پلنگ هیچ دخالتی نداشته است.
پس از اعترافات ضد و نقیض متهم، دادستان برای وی قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی صادر نموده است که در صورت عدم توانایی در تامین وثیقه روانه زندان خواهد شد.
بر اساس اعترافات متهم و شواهد موجود، به احتمال بسیار زیاد این پلنگ با استفاده از طعمه آغشته به سم کشته شده است.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)