قزوین - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین از دستگیری شکارچی متخلف گونه جانوری تشی در این استان خبر داد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، صدرالدین علیپور افزود: مامورین اجرایی محیط زیست شهرستان قزوین به همراه مامورین یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حین گشت و کنترل مناطق در حوزه استحفاظی کوهین یک نفر متخلف که اقدام به شکار غیرمجاز کرده بود را دستگیر کردند.

وی اظهارکرد: از شکارچی غیرمجاز یک قبضه اسلحه شکاری قاچاق و لاشه یک سر تشتی کشف و ضبط و پرونده مذکور به مراجع قضایی استان ارسال شد.

علیپور از تمامی شهروندان درخواست کرد در صورت مشاهده هرگونه تخلف در عرصه صید و شکار، مراتب را به سر محیط بانی ها و ادارات محیط زیست استان اطلاع دهند.

چوله یا تشی یا گربه تیغی به اسم علمی Rodentia‎‏ از گروه پستانداران، راسته جوندگان و خانواده ‏‎Hystricidae‎‏ و بنام های محلی، چوله، سیخور، کرپی، کول تیغ تیغه که در بعضی از نقاط کشور آن را به غلط جوجه تیغی یا خارپشت می نامند.

این حیوان شبگرد بومی کشورهای آفریقایی و آسیایی از جمله بزرگترین جونده ایران در زیستگاه های جنگلی، کوهستانی، استپی و بیابانی می باشد که در اکثر نقاط کشور بویژه در یاسوج، فارس به وفور دیده می شود.

تشی جانوری است علفخوار و بیشتر از ریشه گیاهان مختلف مرتعی، جنگلی، باغی، زارعی و زینتی تغذیه و گاهی از لاشه جانوران و پس مانده های غذایی استفاده می کند.

وزن این گونه جانوری 20 الی 30 کیلوگرم و طول بدن آن 80 الی 100 سانتیمتر است که با تیغ یا خارهای بلند و ابلق رنگی به طول 18 تا 40 سانتیمتر و پوشیده شده است.

طول عمر تشی گاهی به 20 سال می رسد و بطور معمول چوله ها در گروههای فامیلی سه تا 15 تایی در یک لانه زندگی می کنند و دوره بارداری این پستاندار 100 الی 120 روز طول می کشد و هر سال یک الی دو بار آبستن و هر بار یک تا چهار بچه بدنیا می آورد که با وجود دوره شیرخوارگی سه ماهه در 16 ماهگی بالغ می شود.

شکارچی تشی گوشتخوارانی چون پلنگ، روباه، شغال و جغد می باشند.

در آیین اسلام گوشت چوله یا تشی حرام است و شکار این نوع گونه جانوری نیز از نظر حفاظت محیط زیست ممنوع می باشد و طبق جدول جریمه صید و شکار حیوانات مصوب شورایعالی حفاظت محیط زیست کشور و بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده سه قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، جریمه شکار هر سر تشی 30 میلیون و 500 هزار ریال می باشد.

استان قزوین دارای یک منطقه حفاظت شده بنام باشگل در شهرستان تاکستان با وسعت 25 هزار و 198 کیلومتر مربع و دو منطقه شکار و تیراندازی ممنوع الموت و طارم سفلی به ترتیب با وسعت 118 و 49 هزار کیلومتر مربع می باشد.

منبع:ایرنا