۱۶ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان متخلف در حاشیهمنطقه حفاظت شده هرمود، نیروهای یگان محیط زیست لارستان عازم منطقه شدند.

رییس اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: محیط بانان طی هماهنگی با نیروی انتظامی و ایجاد راهبند، در ساعت یک بامداد روز گذشته (یکشنبه ۹۴/۶/۱۵) یک خودروی پراید را متوقف نموده و به تفتیش آن پرداختند.

خدانظر انصاری اظهار داشت: در جریان بازرسی از درون این خودرو اجزای بدن متعلق به یک میش و یک بره میش وحشی از گونه لارستانی کشف و ضبط گردید.
اجزای بدن یک میش و یک بره میش وحشی کشف شده از شکارچیان متخلف در حاشیه منطقه حفاظت شده هرمد


رییس اداره محیط زیست لارستان گفت: در این رابطه دو نفر متهم دستگیر شده و پس از یک شب بازداشت، جهت تکمیل تحقیقات و رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

با توجه به اینکه اسلحه و سایر ادوات شکار و بخشی از اجزای بدن شکارها نیز در خودروی متخلفین کشف نشده، به احتمال فراوان متهمین دو گروه بوده و گروه دوم به همراه اسلحه و بخش دیگری از گوشت شکار از مسیر دیگری منطقه را ترک کرده اند.

تحقیقات و بازجویی از متهمین تا روشن شدن ابعاد ماجرا و معرفی سایر همدستان احتمالی و اسلحه بکار رفته در جریان شکار همچنان ادامه دارد.
…..
خودوری متخلفین که با دستور مقام قضایی توقیف و تا تعیین تکلیف نهایی به پارکینگ منتقل شده است

خدانظر انصاری اظهار داشت: بر اساس نرخ جدید تعیین شده بابت ضرر و زیان جانوران وحشی، متخلفین می بایست مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو میش وحشی را به حساب دولت واریز نمایند.


متهمین توان پرداخت ضرر و زیان هر دو شکار را بصورت همزمان نداشتند اما صبح دیروز مبلغ یکصد میلیون ریال ضرر و زیان یکی از دو میش و بره شکار شده را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند و متعهد شده اند تا پایان ماه جاری مبلغ یکصد میلیون ریال باقیمانده بابت ضرر و زیان دومین شکار را نیز فراهم نموده و به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین هم اکنون در بازداشت بوده و خودروی آنان نیز با دستور مقام قضایی تا تکمیل تحقیقات به پارکینک منتقل شده است.


متهمین علاوه بر پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان محیط زیست، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
میش و بره میش وحشی شکار شده از گونه ارزشمند قوچ و میش لارستانی (قوچ مینیاتوری) می باشند. این گونه منحصربفرد تنها در این نقطه از کشور زیست می کند و کوچکترین نژاد گوسفند وحشی ایران و حتی دنیا به شمار می آید.