۱۴ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): ساعت ۲۱ شب هفتم اردیبهشت سال جاری نیروهای یگان محیط زیست لارستان فارس حین گشت و کنترل شبانه در مناطق آزاد این شهرستان به حضور یک خودروی پاترول در جاده های فرعی مشکوک شدند.

رییس اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: محیط بانان مسیر جاده را مسدود نموده و با نشان دادن تابلوی ایست از راننده خودرو خواستند تا جهت بازرسی توقف کند.

خدانظر انصاری اظهار داشت: راننده پاترول بدون توجه به فرمان ایست مامورین با سرعت زیاد و حرکات مارپیچ اقدام به فرار نموده و محیط بانان نیز به تعقیب وی پرداختند.

پس از بی توجهی راننده به فرمان ایست و شلیک های هوایی مامورین، محیط بانان با استفاده از قانون بکارگیری سلاح هر دو لاستیک عقب پاترول را هدف گلوله قرار دادند.

راننده پاترول با وجود پنجر بودن تایرهای عقب حاضر به توقف نبوده و به همان صورت سعی در فرار داشت، بنابراین محیط بانان لاستیک های جلوی خوردو را نیز هدف گلوله قرار داده و پاترول را مجبور به توقف نمودند.

خودروی شکارچیان متخلف که به دلیل عدم توجه به فرمان ایست مامورین هدف گلوله های محیط بانان قرار گرفته و متوقف شد

خدانظر انصاری گفت: چهار نفر سرنشین پاترول پس از توقف اجباری، از خودرو پیاده شده و با پای پیاده به همراه ادوات شکار و مدارک جرم در تاریکی شب اقدام به فرار نمودند.

محیط بانان نیز که دو نفر بودند به تعقیب متخلفین پرداخته و پس از مدتی تعقیب و گریز پیاده دو نفر از متخلفین را بازداشت نمودند.

در بازرسی از متخلفین یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو دارای جواز حمل و از درون خودروی پاترول نیز یک پارچه آغشته میزان زیادی خون کشف و ضبط گردید.

از نحوه فرار متخلفین و تازگی خون روی پارچه مشخص بود که متخلفین اقدام به شکار غیرمجاز یک قوچ یا میش وحشی نموده اند اما دو نفری که متواری شده اند لاشه یا اجزای بدن شکار را در تاریکی شب به همراه خود از صحنه خارج کرده اند.
اسلحه گلوله زنی دارای جواز حمل، کشف شده از شکارچی متخلف که با دستور مقام قضایی به نفع دولت ضبط شد

رییس اداره محیط زیست لارستان اظهار داشت: دو متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین که یکی از آنها دارای سوابق متعدد شکار غیرمجاز در سطح استان فارس نیز بوده است در تمامی مراحل بازجویی هرگونه اقدام مجرمانه و تخلف شکار را منکر شدند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگستری لارستان، دادگاه با توجه به محتویات پرونده و گزارش مامورین محیط زیست و همچنین سوابق متعدد شکار غیرمجاز، بزه انتسابی به متهم ردیف اول را محرز و مسلم دانست.


بنابراین دادگاه متهم ردیف اول را به پرداخت ده میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.
همچنین با رای دادگاه پروانه اسلحه گلوله زنی کشف شده ابطال و سلاح مذکور به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) مصادره گردید.


رییس اداره محیط زیست لارستان در این باره گفت: متهم ردیف دوم نیز با توجه به عدم سابقه کیفری و انکار هرگونه اقدام مجرمانه، از اتهامات وارده تبرئه گردید.

خدانظر انصاری اظهار داشت: دو متهم فراری نیز همچنان تحت پیگرد قضایی بوده و پرونده آنها در مراجع قضایی در جریان است.

پس از صدور رای در دادگاه، اداره محیط زیست لارستان نسبت به تنظیم دادخواست جهت دریافت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به میزان ۱۰۰ میلیون ریال بابت شکار غیرمجاز یک قوچ وحشی اقدام نموده است.