مهاباد - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست نقده از ورود بیش از دو هزار قطعه درنای خاکستری به زیستگاه های این شهرستان در روزهای اخیر خبر داد.

فرامرز سفری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مشاهده شدن این تعداد درنای خاکستری در این شهرستان به دلیل نزدیک شدن به فصل پاییز و آغاز مهاجرت این پرندگان است.
وی گفت: درناهای خاکستری همه ساله از اواسط شهریور در حین مهاجرت از عرض های شمالی به جنوبی برای تغذیه و استراحت مدتی را در تالاب ها و زیستگاه های طبیعی شهرستان نقده می گذرانند.

سفری افزود: درنا از پرندگان مهاجر و عبوری است و جزو پرندگان حمایت شده به شمار می رود که همه ساله در اوایل بهار و اواخر تابستان برای استراحت، تغدیه و تجدید قوا برای ادامه مهاجرت وارد تالاب های این منطقه می شود.

سفری با بیان اینکه برای حمایت و محافظت از این پرندگان گشت های شبانه روزی در این تالاب ها برقرار شده است، گفت: شرایط مناسب تغذیه و امنیت حاکم بر زیستگاه ها و تالاب های این شهرستان موجب شده تا پرندگان، این منطقه را برای استراحت و تغذیه خود انتخاب کنند.

درنای خاکستری پرنده ای با بیش از 110 سانتی متر طول است و شاه پرهای ثانوی سیاه بسیار دراز و آویخته و به شکل دم، این پرنده را از لک لک ها و حواصیل ها متمایز می سازد.

بدن آن خاکستری سربی با یک نوار پهن سفید از پشن چشم به طرف سر و گردن است.

آهسته و موزون راه می رود، هنگام احساس خطر گردن خود را راست می کند و در پرواز، گردن و پاهایش کشیده است و بالهای آن در انتها، چهارگوش به نظر می رسد.

در شهرستان نقده هفت تالاب فصلی و دائمی وجود دارد که سالانه بیش از 10 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر و بومی در آن زندگی می کنند.

شهرستان نقده با 121 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.


منبع:ایرنا