۱۴ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود صیادان بازگیر به عرصه های طبیعی قوچان، نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان به جست و جو و پایش مناطق مشغول شدند.

رییس اداره محیط زیست قوچان در این باره گفت: محیط بانان پس از چندین روز گشت و کمین شبانه روزی نهایتا روز چهارشنبه ۹۴/۶/۱۱ در حاشیه منطقه حفاظت شده دربادام یک صیاد متخلف را که درون کوخه (مخفیگاه از قبل ساخته شده درون زمین) به انتظار باز شکاری نشسته بود پیش از اقدام به صید بازداشت نمودند.
رحمان حسین زاده اظهار داشت: در بازرسی از درون کوخه (کومه) علاوه بر ادوات صیادی، یک دلیجه و دو قمری نیز کشف و ضبط گردید.
صیادان بازگیر از دلیجه و قمری به عنوان طعمه به منظور جلب توجه پرندگان شکاری ازجمله شاهین، بحری، بالابان و غیره استفاده می کنند.……………………
.
کومه کشف شده توسط محیط بانان که صیاد بازگیر در آن به کمین نشسته بود

رحمان حسین زاده گفت: متخلف دستگیر شده پس از تتنظیم صورتجلسه تخلف جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان (به خصوص خانواده شاهین ها) به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.

پرندگان شکاری به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند. شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.
قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.
………
یک عدد دلیجه، دو عدد قمری و ادولت صیادی کشف شده از بازگیر متخلف در شهرستان قوچان

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بنابراین متهم دستگیر شده علاوه بر مجازات کیفری در نظر گرفته شده در قانون می بایست مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از زنده گیری یک عدد دلیجه را نیز به حساب دولت واریز نماید.