تحقیقات جدیدی منتشر شده‌اند که یک سوم از سفره‌های آبی دنیا را در حال تمام شدن نشان می‌دهند. طبق این تحقیقات، بسیاری از این سفره‌های آبی دیگر پر نخواهند شد.در مارس سال 2002 میلادی، ناسا دو ماهواره را به فضا فرستاد که اسم‌شان زیاد شنیده نمی‌شود. از این ماهواره‌ها که GRACE نام دارند، برای تحقیقات روی وضعیت جاذبه و بررسی تغییرات اقلیمی استفاده می‌شود. ناسا به کمک این ماهواره، سیگنال‌هایی را به سمت زمین می‌فرستد و میدان جاذبه‌ی قسمت‌های مختلف کره‌ی زمین را بررسی می‌کند.
ناسا ماهواره‌های GRACE را به کمک «مرکز هوافضای آلمان»، «آزمایشگاه پیرانش جت» کالیفرنیا و مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه تکزاس کنترل می‌کند. به غیر از محاسبه‌ی میدان جاذبه‌ی زمین، دو ماهواره‌ی GRACE برای بررسی وضعیت منابع زمین، مخصوصا آب، استفاده می‌شوند.
ماهواره‌ی GRACE برای مثال می‌تواند سیل‌های بزرگ را پیش‌بینی کند؛ آن‌ هم سه سال زودتر از موعد آن‌ها. این ماهواره با بررسی میزان اشباع آب در زمین، پیش‌بینی‌های خود را انجام می‌دهد.
در چند هفته‌ی اخیر، محققان با استفاده از GRACE روی 37 عدد از بزرگ‌ترین سفره‌های آبی دنیا تحقیقاتی انجام داده و متوجه شده‌اند که بیش از یک سوم آن‌ها با سرعت بالایی در حال تمام شدن هستند. میزان آب مصرفی از سفره‌های آب، بسیار بیشتر از سرعت چرخه‌های طبیعی است که می‌توانند آب مصرف شده را جایگزین کنند.

ماهواره‌های GRACE می‌توانند هر گونه تغییری را در میدان‌های جاذبه‌ی زمین تشخیص دهند. زمانی که میزان آب در یک سفره‌ی آب کم می‌شود، کشش جاذبه‌ی آن نقطه هم پایین می‌آید. ماهواره‌های GRACE یافته‌اند که 13 عدد از 37 سفره‌های آب بزرگ دنیا، در حال تمام شدن هستند. طبق گفته‌ی محققان، 8 سفره از این تعداد هم دیگر توانایی پر شدن به صورت طبیعی را ندارند.
«الکساندر ریچی» که تحقیقات خود را در نشریه‌ی Water Resource Research منتشر کرده است، می‌گوید از تمام شدن آب در مناطقی مثل خاورمیانه نگرانی‌های زیادی دارد.
«سفره‌ی آب عربی»، آب مصرفی بیش از 60 میلیون نفر را در خاورمیانه تامین می‌کند. بر اساس تحقیقات جدید، این سفره‌ی آبی بیشترین میزان مصرف را در بین سفره‌های دیگر داشته است. «سفره‌ی آب سند» هم که آب هندوستان و پاکستان را تامین می‌کند، دومین سفره‌ی آب دنیا است که در معرض تمام شدن قرار دارد.
اخیرا از ماهواره‌های GRACE برای محاسبه‌ی میزان آب مورد نیاز برای جلوگیری از خشک شدن کالیفرنیا استفاده شده بود.منبع : دیجی کالا