استفاده‌ی ما از مواد و محصولات پلاستیکی روز به روز بیشتر می‌شود. پس از استفاده، آن‌ها را به صورت زباله در محیط رها می‌کنیم. حالا پلاستیک‌ها شده‌اند بلای جان جانوران دیگر. بر اساس پژوهشی جدید، 90 درصد مرغ‌های دریایی امروزی به همراه غذا، پلاستیک می‌خورند.ظاهرا پلاستیک به غذای اصلی مرغ‌های دریایی تبدیل شده است؛ طوری که بیش از 90 درصد مرغ‌های دریایی نوعی از پلاستیک را خورده‌اند. از کیسه‌های پلاستیکی گرفته تا تکه‌های بطری‌های پلاستیکی. پلاستیک‌ها از راه‌های مختلف وارد اقیانوس‌ها و دریاها می‌شوند.
این خبری است که محققان استرالیایی با بررسی 135 گونه از مرغ‌های دریایی داده‌اند. آن‌ها تمام تحقیقاتی که روی مرغ‌های دریای انجام شده بود را بررسی، و سپس نتایج خود را با استفاده از کامپیوتر شبیه‌سازی کردند. نتیایج تحقیقات آن‌ها هم در نشریه‌ی PNAS منتشر شده است.
«کریس ویلکاکس» (Chris Wilcox) از «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود» یا همان CSIRO روی این موضوع تحقیق کرده است. او در این باره گفته است: «این مقدار همه گیر شدن آلودگی پلاستیکی را گوش‌زد می‌کند. نتایجی که به‌دست آورده‌ایم تکان‌دهنده هستند.»

بر اساس مطالعاتی که در بین سال های 1962 تا 2010 انجام شده، حدود 60 درصد از 135 گونه‌ی مرغ دریایی، پلاستیک خورده‌اند. حدود 29 درصد از آن‌ها هم تکه‌های پلاستیک در بدن‌شان داشته‌اند. جالب است که در سال ۱۹۶۰، در شکم فقط ۵ درصد از مرغ‌های دریایی مرده، پلاستیک پیدا می‌شد.
ویلکاکس می‌گوید که بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اند، تخمین می‌زنند که امروزه بیش از 90 درصد مرغ‌های دریایی پلاستیک بلعیده‌اند. آن‌ها هم‌چنین پیش‌بینی می‌کنند این رقم تا سال 2050 به 99 درصد افزایش پیدا کند.
محققان به این موضوع هم اشاره کرده‌اند که در مرزهای دریای تاسمان، مرغ‌های دریایی بیشترین میزان مصرف پلاستیک را داشته‌اند. آن‌ها می‌گویند در نقطه‌هایی که تراکم پلاستیک‌ها و تعداد مرغ‌های دریایی زیاد است، این جانوران پلاستیک بیشتری خورده‌اند.
«اریک ون سبیل» (Erik van Sebille)، از دیگر دانشمندانی که روی این موضوع تحقیق کرده، می‌گوید: «ما درباره‌ی گونه‌های جانوری دیگری که در چنین مناطقی زندگی می‌کنند، مثل پنگوئن‌ها یا آلباتروس‌ها بسیار نگران هستیم.»

پلاستیک‌هایی که پرنده‌ها می‌خورند، از رودخانه‌های شهری یا فاضلاب‌ها وارد اقیانوس می‌شود. طبق تخمینی جدید، سالیانه حدود ۸ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شوند. پرندگان پلاستیک را با غذا اشتباه می‌گیرند یا آن‌ها را به‌طور اتفاقی می‌خورند. خوردن پلاستیک‌ها می‌توانند برای آن‌ها خطرناک یا حتی کشنده باشند.


منبع : دیجی کالا