گروهی از پژوهشگران دانشگاه «ییل» در آمریکا فسیل‌های عقربی باستانی را کشف کرده‌اند که 1/5 طول داشته و در اقیانوس زندگی می‌کرده است.اگر زمانی که برای شنا به ساحل دریا می‌روید، از کوسه‌ یا عروس‌های دریایی می‌ترسید، بد نیست بدانید که دریاهای امروز نسبت به گذشته بسیار آرام‌تر شده‌اند. 460 میلیون سال پیش، هیولاهایی مثل آن چه در فیلم‌های علمی-تخیلی کلاسیک دیده‌ایم در آب زندگی می‌کرده‌اند.

یکی از این هیولاها، «پنتاکوپرتوس» (Pentacopertus) است که محققان تازه خبر کشف آن را داده‌اند. این عقرب دریایی، تا 1.7 متر طول داشته است. روی سر این موجود هم لایه‌ی محافظ بسیار سختی قرار داشته است. چنگال‌های این عقرب عظیم هم برای گرفتن و پاره کردن شکارهای‌اش بسیار بزرگ بوده‌اند.

«جیمز لامزدل»، پژوهشگری که به همراه گروهش این کشف را انجام داده، می‌گوید: «این گونه‌ی جانوری جدید بسیار عجیب است. شکل باله‌های این جانور، همان پاهایی که با آن‌ها شنا می‌کرده است، بسیار خاص است. این موجود سر عجیبی هم دارد. هم‌چنین بسیار بزرگ است؛ بیش از یک متر و نیم طول دارد.»
این جانور در خانواده‌ی کژدم‌های دریایی یا همان Eurypteridaها جای می‌گیرد. کژدم‌های دریایی گروهی از شکارچیان بودند که بین 248 تا 460 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده‌اند. این جانوران اجداد خرچنگ‌ها یا عنکبوت‌های امروزی که در دریا زندگی می‌کنند محسوب می‌شوند. موجود کشف شده‌ی جدید، احتمالا بزرگ‌ترین کژدم دریایی است که پژوهشگران تا به حال موفق به کشف آن شده‌اند.
برخلاف دیگر عقرب‌ها، این عقرب از دم عظیم خود برای نیش زدن استفاده نمی‌کرده است. این دم بیشتر برای حرکت و تغییر جهت در هنگام جابجایی به کار می‌آمده است. نقش اصلی در شکار را چنگال‌های بزرگ این عقرب داشته‌اند و برای گرفتن طعمه استفاده می‌شدند.

پژوهشگران،‌ این عقرب را با بررسی بیش از 150 فسیل کشف کرده‌اند. این فسیل‌ها در شمال شرقی ایالت آیوا در آمریکا پیدا شده بودند. نتایج این کشف در ژورنال BMC Evolutionary Biology منتشر شده است.


منبع : دیجی کالا