مهابادـ ایرناـ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: دو قطعه پرنده شکاری شامل یک قطعه دلیجه و یک قطعه لیل پس از مداوا در زیستگاه اصلی خود در طبیعت این شهرستان رهاسازی شد.

کامران حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پرندگان شکاری که مدتی قبل به علت زخمی شدن قادر به ادامه زندگی در طبیعت نبودند، توسط دوستداران محیط زیست به این اداره تحویل شدند.
وی ادامه داد: این دو قطعه پرنده پس از بهبود کامل و اطمینان از سلامتی، توسط ماموران یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست مهاباد در مناطق کوهستانی لاچین این شهرستان در دامن طبیعت رهاسازی شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهاباد گفت: بازگشت دوباره پرندگان به ویژه گونه های نادر به طبیعت می تواند زمینه را برای زاد و ولد آنها فراهم سازد و از انقراض آنها جلوگیری کند.
دلیجه با پرهای قهوه ای و خال های تیره از پرندگان شکاری و از تیره شاهینیان به شمار می آید که بال های نوک تیز و دم باریک این پرنده را در زمره شاهین ها قرار می دهد.
اندازه کوچک و عادت در جا بال زدن طولانی نشانه دلیجه بودن آن بوده و بال های آن باریک و دراز و منقار آن کوتاه و قلاب مانند است و دم بلندی دارد که در انتها کمی گرد می شود.
لیل نیز پرنده شکاری نادر و کمیاب در زمره پرندگان حمایت شده بوده با 32 تا 36 سانتیمتر طول، بال های کشیده داس مانند، نوک تیز و دم کوتاه است.
شکل و اندازه بال ها، لیل را از شاهین متمایز می کند و پرواز لیل شبیه چلچله است و بال زدن های محکم و یکنواخت داشته و در جا بال زنی ندارد.
شهرستان مهاباد در جنوب آذربایجان غربی با داشتن دو تالاب بین المللی کانی برازان و قوپی باباعلی و چند تالاب فصلی دیگر، رودخانه و دریاچه سد مهاباد و مناطق جنگلی کاولان و کوران با مساحت بیش از 400 هکتار یکی از زیستگاههای انواع پرندگان و جانوران در منطقه به شمار می رود.

منبع:ایرنا