۱۰ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر اقدامات مجرمانه یک شکارچی متخلف در حاشیه شمالی پناهگاه حیات وحش میاندشت، محیط بانان چندین روز در نقاط مختلف به کمین نشستند اما موفق به دستگیری متخلف نشدند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جاجرم خراسان شمالی در این باره گفت: محیط بانان به تحقیق در این رابطه پرداخته و شکارچی متخلف را که از اهالی یکی از روستاهای حاشیه پناهگاه بود شناسایی نمودند.

حسین هراتی اظهار داشت: مامورین پس از هماهنگی به دادستان و اخذ نیابت قضایی با همراهی نیروهای پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان جاجرم بصورت ناگهانی وارد منزل مظنون شدند.
در جریان بازرسی از این خانه حدود ۵ کیلوگرم گوشت آهو، یک اسلحه شکاری تک لول دارای جواز حمل، تعدادی فشنگ ساچمه زنی و چهارپاره، سه عدد پروژکتور جهت شکار آهو در شب و یک جفت شاخ آهو کشف و ضبط گردید.
گوشت و شاخ آهو، اسلحه شکاری، فشنگ و پروژکتور کشف شده از شکارچی متخلف در پناهگاه حیات وحش میاندشت

حسین هراتی اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

متخلف می بایست مبلغ یکصد میلیون ریال با ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک آهو را به حساب دولت واریز نماید.

متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو یکی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور به شمار می رود که مردادماه امسال نیز یک یوز ماده همراه با ۳ توله در این منطقه مشاهده و از آنها تصویربرداری گردید.

بقاء یوز در میاندشت به شدت به جمعیت آهو وابسته است و شکار غیرمجاز آهو در این منطقه می تواند نسل یوزپلنگ آسیایی را با خطر جدی مواجه کند.