۱۰ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در حیات وحش شهرستان طارم زنجان شیوع پیدا کرده بر اثر این بیماری تاکنون پنج کل و بز وحشی در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر تلف شده اند.

روز گذشته (دوشنبه ۹۴/۶/۹) لاشه تعدادی کل و بز وحشی در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع خرمنه سر زنجان مشاهده می گردد.
به دنبال آن یک کل وحشی جوان نیز که از شدت ضعف توان حرکت نداشت در ارتفاعات مشاهده شده و توسط محیط بانان به پایین منتقل می گردد اما پس از رسیدن به پایین دست ارتفاعات و قبل از انتقال به دامپزشکی تلف می گردد.
با توجه به حساسیت موضوع لاشه به اداره کل دامپزشکی استان زنجان منتقل شده و دامپزشکان علائم بالینی بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) را تایید می کنند.
مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان زنجان در این باره گفت: به منظور اطمینان از نوع ویروس، نمونه جهت آزمایش و بررسی دقیق به تهران نیز فرستاده شده است.
امجد باقری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار دیده بان گفت: همچنین در این رابطه صبح امروز کمیته اضطرار مخاطرات زیست محیطی استان زنجان نیز تشکیل جلسه داده و تمهیداتی نیز در این خصوص مصوب شده است.
همزمان صبح امروز اکیپی از کارشناسان و نیروهای اجرایی استان زنجان جهت پایش دقیق به منطقه اعزام شده اند که به دلیل طوفان و بارندگی شدید امکان حضور در ارتفاعات و پایش منطقه میسر نشده و این اقدام به فردا موکول شده است.
تا این لحظه تعداد پنج عدد کل و بز بر اثر بیماری از بین رفته و لاشه آنها توسط محیط بانان مشاهده شده است.
منطقه شکار ممنوع خرمنه سر طارم یکی از بهترین زیستگاه های صخره ای کشور به شمار می رود که در این منطقه بیش از هزار کل و بز وحشی زندگی می کنند.
بروز بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) در منطقه حفاظت شده هفتادقله اراک در تیر و مردادماه سال جاری به مرگ بیش از ۵۰۰ کل وحشی در این منطقه منجر گردید
منیع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)