رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از افزایش 20 برابری جرایم شکار و صید خبر داد و گفت:‌ هیچ پروانه شکاری جز در موارد نادر سال گذشته صادر نشده است.
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، معصومه ابتکار گفت: تلاش شده است تا با آموزش‌هایی که از طریق سازمان حفاظت محیط زیست و رسانه‌ها به مردم داده می‌شود، این فرهنگ را نهادینه سازیم که شکار در ایران ممنوع است؛ مگر اینکه پروانه شکار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده باشد.


وی گفت: پروانه خاصی در سال گذشته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده و فعلاً نیز برنامه‌ای در این بخش نداریم؛ جز حیوانات زیانکار نظیر گراز که در برخی مناطق اجازه شکار آنها داده می‌شود.


ابتکار گفت: شکار چهارپا در ایران ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود و آیین‌نامه‌های ضرر و زیان نیز در همین راستا افزایش‌های 20 برابری داشته است.


رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: جرایم شکار و صید ابلاغ شده و تأکید کرده‌ایم که گونه‌های ارزشمند طبیعت ایران که بسیار آسیب‌پذیر هستند، باید به هر طریق ممکن حفظ شوند.


ابتکار همچنین با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای آزادی محیط‌بانانی که محکوم به اعد ام شده‌اند، گفت: زمانی که در سال 92 کار را در سازمان حفاظت محیط زیست آغاز کردیم، 8 محیط‌بان در درگیری‌هایی که با شکارچیان رخ داده بود، محکوم به اعد ام شده بودند که تلاش شد با همراهی خانواده‌های اولیای دم و عنایتی که آنها نسبت به جایگاه محیط‌بان داشتند، رضایت آنها دریافت شود.


وی تصریح کرد:‌ در نهایت با از خودگذشتگی و بزرگواری 6 تن از اولیای دم محیط‌بانان اعد امی در این بخش آزاد شدند و در 2 مورد دیگر نیز امیدواریم با لطف و همکاری همه مسئولان به ویژه اولیای دم بتوانیم مشکل موجود را برطرف کنیم و نگرانی خاصی در این مورد وجود نداشته باشد.

منبع:باشگاه خبر نگاران