۴ شهریور ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مهرماه سال گذشته نیروهای یگان محیط زیست اردستان اصفهان در جریان فعالیت های مجرمانه یک شکارچی متخلف در زمینه شکار غیرمجاز جانوران و فروش گوشت آنها در سطح شهرستان قرار گرفتند.

رییس اداره محیط زیست اردستان در این باره گفت: محیط بانان طی هماهنگی با دادستان و با همکاری مامورین نیروی انتظامی بصورت غافلگیرانه وارد منزل فرد مظنون شده و در جریان بازرسی از این مکان در کمال ناباوری کله و پاچه متعلق به ۱۱ بز و بزغاله وحشی، سر یک کل وحشی ۱۰ ساله، مقادیر زیادی مهمات ازجمله فشنگ کالیبر ۱۲، باروت، ساچمه، یک دستگاه فشنگ پرکنی به همراه یک قبضه اسلحه تک لول و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید. (لینک خبر مرتبط در زمان کشف جرم)


اسلحه شکاری تک لول دارای جواز حمل بهمراه مهمات غیرمجاز کشف شده از منزل شکارچی متخلف در اردستان


حسین شواخی اظهار داشت: در این رابطه یک نفر متهم بازداشت و به همراه پرونده تشکیل شده و مدارک جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.
گوشت های کشف شده از منزل این شکارچی متخلف به دستور مقام قضایی جهت شناسایی نوع گوشت در اختیار شبکه دامپزشکی اردستان قرار گرفته و با نظر این شبکه مشخص گردید که اجزای بدن کشف شده متعلق به یک کل وحشی، ۹ بز وحشی و دو بزغاله وحشی می باشد.


اجزای بدن یک کل وحشی، ۹ بز وحشی و دو بزغاله وحشی کشف شده از منزل شکارچی متخلف در اردستان


متهم در جریان بازجویی های صورت گرفته اعتراف نمود که که اکثر شکارها در مناطق آزاد غرب شهرستان اردستان صورت گرفته است.


در جریان رسیدگی به این پرونده در دادسرای کیفری شهرستان اردستان دادگان متهم را به جرم شکار غیرمجاز یک کل وحشی، ۹ بز وحشی و دو بزغاله وحشی به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی و از بابت جرم نگهداری مهمات غیرمجاز به تحمل ۱۳ ماه حبس محکوم نمود.


همچنین متهم می بایست مبلغ ۲۱۶ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست (مبلغ ۱۸ میلیون ریال بابت هر یک کل یا بز وحشی بر اساس نرخ ضرر و زیان قدیم در زمان وقوع جرم) را به حساب دولت واریز نماید.