تهران-ایرنا-مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط بانان سوار کار به کمک حفاظت از مناطق چهارگانه تحت پوشش سازمان می آیند.

علی تیموری روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: حدود چهار دهه گذشته از اسب برای حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست وقت استفاده می شد که چند سال در این روند وقفه ایجاد شد.

وی اظهار کرد: اکنون آیین نامه استفاده از اسب برای حفاظت از محیط زیست تهیه و به استان های تهران، فارس، لرستان و گلستان به عنوان پایلوت اجرای این طرح، ابلاغ شده است.

تیموری ادامه داد: این آیین نامه ها دو روز گذشته به استان های پایلوت اعلام شده و اکنون در صدد ایجاد زمینه برای اجرای آن هستند.

وی افزود: البته استان گلستان از گذشته حدود 20 راس اسب داشته است بنابراین اکنون از این تعداد اسب برای حفاظت و پایش از مناطق استفاده می شود که در نظر داریم تعداد آنرا به 60 راس افزایش دهیم.

تیموری گفت: این طرح به صورت پایلوت در چهار استان یاد شده اجرا می شود اما در نظر داریم تا دو ماه آینده شرایط لازم برای استفاده از اسب را در تمام استان های کشور ایجاد کنیم.

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اسب نسبت به موتور و خودرو مزایایی دارد افزود: چون اسب در گشت زنی ها صدایی ندارد بنابراین هم در تعقیب متخلفان و هم سرشماری و پایش گونه های جانوری کاربرد بیشتری دارد، همچنین می توان از این حیوان در مناطق صعب العبور که خودرو امکان عبور ندارد، استفاده کرد.

تیموری ادامه داد: در آیین نامه استفاده از اسب برای حفاظت از مناطق تحت پوشش تمام مراحل آموزش محیط بانان، خریداری و نحوه نگهداری اسب ها ذکر شده است و البته ترجیح بر این است که از اسب های بومی مناطق استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که هر اسب برای چند هکتار در نظر گرفته شده است گفت: چون این یک طرح جدید است هنوز در این مورد تصمیم گیری نشده است اما ظرفیتی است که می توانیم از آن برای حفاظت از مناطق استفاده کنیم.

10 درصد وسعت کشور جزو مناطق حفاظت شده است که رساندن آن تا 17 درصد جزو برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست است از این رو پایش و مراقبت از این وسعت سرزمینی نیازمند برنامه ریزی و داشتن امکانات و نیروی کافی است.

حفاظت از این پهنه نیازمند امکانات و داشتن روش های مختلف گاهی نوین و گاهی سنتی است که در این زمینه سازمان حفاظت محیط زیست اقداماتی اساسی انجام داده است که یکی از آنها استفاده از فناوری های روز و روش های سنتی مانند تربیت اسب در کنار هم است.

منبع:ایرنا