پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز پنجشنبه ۹۴/۵/۲۹ آقای عبدالرضا سپهری کارشناس نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی از سوی افراد ناشناس مورد سوء قصد قرار گرفته و با ضربات چاقوی ضاربین به شدت مجروح شد.

ساعت ۷٫۱۵ روز پنجشنبه زمانیکه مهندس سپهری از منزل خارج شده و پیاده در حال عزیمت به محل کار خود (اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی) بوده است، دو راکب یک موتورسیکلت که صورت های خود را پوشانده بودند در خیابان صدف مشهد به وی حمله کرده و ایشان را با ضربات چاقو از ناحیه سر و صورت مجروح می کنند.
ضاربین بدون سرقت هیچ کدام از اموال آقای سپهری محل را ترک کرده و متواری می شوند.
پس از این حادثه با حضور نیروهای انتظامی و عوامل اورژانس، کارشناس محیط زیست استان خراسان رضوی به بیمارستان فارابی مشهد منتقل شده و تحت مداوا قرار می گیرد.
آقای عبدالرضا سپهری از ناحیه پیشانی، بینی و گونه مورد اصابت چاقو و جسم سخت قرار گرفته است و ضمن ایجاد کبودی در این نواحی، زخم های صورت وی با هفت بخیه دوخته شده است.

مدتهاست که فاضلاب کارخانه ها، واحدهای صنعتی و خدماتی مشهد مستقیما وارد رودخانه حفاظت شده کشف رود شده و آب این رودخانه را به شدت آلوده شاخته است.
همچنین کشاورزان مشهد با پمپاژ و استفاده از آب آلوده این رودخانه اقدام به زراعت محصولات کشاورزی نموده و این امر سلامت شهروندان مشهد را تهدید می کند.
در این راستا کارگروهی به نام کارگروه نجات رودخانه کشف رود به ریاست معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی تشکیل شده است تا نسبت به ساماندهی و برخورد با واحدهای آلوده کننده این رودخانه اقدام شود.
این کارگروه شامل نمایندگانی از فرمانداری، جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، نیروی انتظامی، دادگستری، دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست می باشد که آقای عبدالرضا سپهری نیز بعنوان کارشناس و نماینده سازمان حفاظت محیط زیست در کمیته فنی این کارگروه حضور دارد.
تعیین آلاینده بودن یا نبودن واحدهای صنعتی و راهکارهای لازم الاجرا برای تصفیه و جلوگیری از ورود فاضلاب آلوده به کشف رود توسط کمیته فنی کارگروه تعیین می شود و در صورت عدم رعایت استاداردهای لازم، واحدهای صنعتی مربوطه جهت برخورد قانونی به دیگر کمیته های کارگروه معرفی می گردند.

یکی از مصوبات کارگروه نجات کشف رود در سال جاری تعطیل شدن هفت واحد صنعتی و خدماتی آلاینده بوده است که این واحدها در تاریخ ۹۴/۵/۲۴ در راستای مصوبه کارگروه و با دستور مقام قضایی پلمب شده اند.
در گذشته نیز تعدادی از واحدهای صنعتی و خدماتی آلاینده کشف رود با مصوبه این کارگروه پلمب شده اند.
آقای عبدالرضا سپهری کارشناس نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی از کارشناسان جدی و سختگیر در این زمینه بوده است که تاکنون چندین نوبت از سوی صاحبان ثروتمند برخی از واحدهای صنعتی پلمب شده تهدید شده است.
پیش از این حادثه در رابطه با تهدید آقای عبدالرضا سپهری، پرونده ای نیز در مراجع قضایی استان خراسان خراسان تشکیل و تعدادی از عاملین تهدید وی در دادگاه محکوم شده بودند اما همچنان به تهدید این کارشناس ادامه می دادند.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)