پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): هفته گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهارنظری غیرکارشناسی و کاملا منفعت طلبانه خواستار واگذاری جنگل ها به این وزارت خانه و شرکت های بهره بردار چوب در جنگل های شمال کشور شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا در مازندران، محمدرضا نعمت‌زاده عصر روز دوشنبه ۹۴/۵/۲۶ در مراسم بهره‌برداری از کارخانه تولید کاغذ از کاغذ باطله در صنایع‌ چوب و کاغذ مازندران با اعلام اینکه ایران در زمینه چوب فقیر نیست، گفت: سپردن جنگل‌ها به دست صنعت، موجب احیای این بخش می‌شود.
نعمت‌زاده با اشاره به اینکه جنگل یک موجود زنده است و در جنگل باید از یک سو برداشت و از سوی دیگر کاشت صورت گیرد، گفت: باید بهره‌برداری از جنگل به صنعت واگذار شود تا احیای صنعت چوب را موجب شود.
وی با بیان اینکه بخش صنعتی در زمینه بهره‌برداری از جنگل برای تامین مواد اولیه خود هم شده باید از جنگل مراقبت کند، گفت: شرکت‌های بهره‌بردار از جنگل برای ادامه حیات خود نیاز به جنگل دارند.
در صورت واگذاری جنگل ها، باید فاتحه منابع طبیعی را خواند!
اما رییس سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری در مورد اظهارات وزیر صنعت گفت: در صورت واگذاری جنگل ها، باید فاتحه منابع طبیعی را خواند!
به گفته جلالی، در حال حاضر سالانه حدود ۴٫۵ میلیون متر مکعب چوب از طریق قطع درختان افتاده، عملیات پرورشی در جنگل های شمال و زراعت و برداشت چوب در جنگل هایی غیر از شمال کشور و … تولید می شود که با توجه به شرایط اقلیمی، محدودیت منابع آبی و توان اکولوژیکی منابع طبیعی، جنگل های کشور توان برداشت بیش از این ظرفیت را ندارند و باید مابقی نیاز کشور را از محل واردات تامین کرد.
وی درباره درخواست نعمت‌زاده برای واگذاری جنگل‌ها به وزارت صنعت و شرکت های بهره‌بردار گفت: گرچه برخی شرکت‌های بهره بردار امور تصدی گری قابل واگذاری را در اختیار دارند و در زمینه بهره‌برداری و حتی حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کمک می کنند اما در این میان شرکت های متخلفی نیز وجود دارند که در وضعیت کنونی و با وجود نظارت حاکمیتی سازمان جنگل ها، دست به تخلفاتی در عرصه های جنگلی می زنند و اگر این سازمان به آن ها واگذار شود باید فاتحه جنگل ها و منابع طبیعی را خواند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد که سازمان جنگل ها مخالف با توسعه جنگل ها از محل منابع داخلی است و هم اکنون بهره برداری از جنگل همواره محدودتر از گذشته است و خواهد شد، چرا که حتی اگر از منظر محدودیت منابع آبی هم به این مسئله توجه کنیم بهتر است سیاست های آب مجازی را در دستور کار قرار بدهیم و با واردات چوب، بقیه نیاز کشور را تامین کنیم.
جلالی تصریح کرد: واگذاری جنگل ها به وزارت صنعت به صلاح کشور و منابع طبیعی نیست، چراکه در این وضعیت جایی برای افزایش بهره برداری نداریم و البته سازمان جنگل ها سیاست های توسعه ای خود را در زمینه زراعت چوب ادامه می دهد و در مناطقی بر اساس ظرفیت اکولوژیکی و پتانسیل های آبی زراعت چوب را توسعه می دهیم.
منبع خبر : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)