یزد - ایرنا - معاون فنی مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد، از انتقال شش راس گوزن زرد ایرانی از ایلام به این استان خبر داد.
حسن اکبری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این تعداد گوزن طی دو مرحله در روزهای 28 و 27 مردادماه به استان منتقل شدند ، افزود: از این تعداد دو گوزن نر و چهار راس ماده است.

وی اظهار کرد : گوزن های یاد شده با هدف تکثیر و تقویت جمعیت این گونه به استان منتقل شده اند که در منطقه حفاظت شده جنگلهای باغ شادی شهرستان خاتم قرار می گیرند.

منطقه حفاظت شده باغ شادی به مساحت 11 هزار و 660 هکتار بخشی از عرصه های جنگلی مرز استان فارس و یزد است که در جنوبی ترین محدوده یزد و در شهرستان خاتم واقع شده است.

اکبری خاطرنشان کرد : این اقدام با همکاری کارشناسان سازمان مرکزی دفتر حیات وحش و تنوع زیستی و کارشناسان اداره کل محیط زیست استان ایلام زنده گیری صورت گرفت.

وی اضافه کرد : زنده گیری به روش بیهوش کردن با اسلحه بیهوشی و عملیات انتقال داخل جعبه های چوبی انجام شد و خوشبختانه در این جابجایی تلفات گوزن نداشتیم اما یکی از گوزن ها از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی شده است.

این مسوول اضافه کرد : قبل از این انتقال ، 13 راس گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم نگهداری می شود که از این تعداد هشت نر و چهار ماده و یک راس گوساله است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جمعیت این گونه به 19 راس رسیده است گفت : ظرف دو هفته آینده 6 گونه دیگر به استان یزد منتقل می شود.

معاون فنی مدیرکل محیط زیست یزد در ادامه با اشاره به اینکه اولین گونه گوزن زرد به استان در اردیبهشت ماه 85 تعداد شش راس گوزن ایرانی از دشت ناز در ساری به این استان انتقال یافت افزود: دو گونه از این تعداد تلف شدند و تنها چهار گونه زنده ماند.

اکبری با بیان اینکه گوزن زرد ایرانی، گونه ی خاصی است که فقط در ایران زندگی می کند گفت : زیستگاهای اصلی این گونه در گذشته در جنگلهای گرمسیری خوزستان و جنگل های متراکم زاگرس بود.

وی با بیان اینکه گونه یاد شده در اواخر دهه 40 جمعیت ان کاهش و گمان می رفت نسل گوزن ایرانی کاملا منقرض شده است اضافه کرد: اما در آن هنگام تعدادی از گوزن زرد ایرانی توسط ماموران محیط زیست مشاهده و زنده گیری و در دشت ناز ساری نگهداری شدند.

این مسوول اظهار کرد : تمام گوزن هایی که در حال حاضر در کشور وجود دارند از همان چند راس اولیه است.

معاون فنی مدیرکل محیط زیست یزد یاد اور شد : رهاسازی گوزن زرد ایرانی پس از تکثیر به طبیعت در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

منطقه حفاظت شده باغ شادی خاتم به دلیل جاذبه های طبیعی در تمام طول سال میزبان تعداد کثیری از مهمانان داخل و خارج از استان است که گونه هایی چون خرس قهوه ای ، رودک عسل خوار، گزار و گوزن ایرانی در این منطقه وجود دارد.

بیش از 800 گونه گیاهی، 170 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان شناسایی شده است .

60 نیروی محیط بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می کنند.

منبع:ایرنا