زیست بوم/مجید پالوایه: دومین دوره کارگاه دانش افزایی (پروژه نویسی) سازمان های مردم نهاد جوان سراسر کشور با حضور بیش از 80 سمن فعال منتخب از سراسر کشور به مدت دو روز برای توانمند سازی سمن های حوزه جوانان در تبریز با حاشیه های جالبی برگزار شد.آنچه می خوانید حاشیه نگاری زیست بوم از این نشست است:
- کسی به عنوان مجری برنامه حضور نداشت، در برخی از مواقع یکی از اعضای شبکه آذربایجان شرقی پشت تریبون حاضر شده و اعلام برنامه می کرد و در برخی موارد مهندس محمد درویش کار مجری گری برنامه را به عهده می گرفت.

- طبق برنامه ارائه شده در ابتدا می بایست شهردار تبریز به حضار خوش آمد می گفت که بدلیل سفر کاری در این برنامه حضور نداشت به همین دلیل اولین سخنران برنامه مدیرعامل سازمان پارکها بود.
- قبل از شروع سخنرانی حسن زاده، گروهی از شرکت کنندگان به نشانه اعتراض به آنچه آنان «بی احترامی در استقبال و اسکان» نامیدند سالن را ترک کردند. حسن زاده در پاسخ به انتقادات گفت تلاش می کند تا پایان مراسم مشکلات را رفع نماید ولی در خصوص اسکان به دلیل اینکه در پیک زمانی سفر به تبریز هستیم هیچ هتلی ظرفیت 150 نفر مهمان را ندارد.
- در زمان سخنرانی دکتر مجابی برق سالن قطع شد. برق حدود 10 دقیقه قطع شد؛ وقتی برق سالن وصل شد او گفت: گروه های مردم نهاد برای جامعه ما یک تمرین است، این هم یک تمرین برای همه بود، خوشبختانه من سخنانم را ننوشته بودم اگر می نوشتم معلوم نبود چه اتفاقی می افتاد.- در زمان سخنرانی مجابی کسی سالن را به نشانه اعتراض ترک نکرد.
- در پایان سخنرانی وی تعدادی از اعضای سمن ها به او اعتراض کردند. معاون پارلمانی سازمان محیط زیست گفت دو دقیقه از وقتم را به شما می دهم تا صحبت کنید، یکی از حاضران پشت میکروفون رفت و مسائلش را مطرح کرد.- در این مراسم لوح سپاس ابتکار به پاس بیش از سه دهه فعالیت به عبدالله اشتری، مدیر انجمن حفظ محیط کوهستان، تقدیم شد.
- هچنین یک لوح سپاس از طرف انجمن ها به وی اهدا شد. درویش پس از اهدا این لوح گفت:همه ما شنیدیم کوهنوردان انسان های سخت کوشی هستند اگر کسی اشتری را از قبل نمی شناخت قطعا امروز نمی دانست که او مبتلا به سرطان است و در حال گذراندن دوره شیمی درمانی است.


- اشتری هم در سخنانی گفت: همه ما باید به اصل ها بپردازیم و فرع ها را رها کنیم، اگر روی فرعیات و اینکه چه کسی نماینده ما می شود تمرکز کنیم کاری از پیش نمی رود، به دنبال کار تخصصی باید بود، زیاد به فکر مدیران دولتی و حمایت ها نباشید و کار خودتان را بکنید.

- محمد درویش در آغاز پنل گفت: این جلسه تشکیل شده است تا دو نماینده از گروه ها انتخاب شود و در جلسات تدوین برنامه پنج ساله ششم حضور پیدا کند.- مجابی در پنل پیشنهاد تشکیل پارلمان گروه های زیست محیطی را مطرح کرد، او گفت آماده ام در این خصوص همکاری کنم تا با تغییر دولت ها گروه ها به مشکل برخورد نکنند.
- نماینده فارس از قطع درختان در مسیر آزاد راه تهران شیراز انتقاد کرد و گفت وقتی اعتراض میکنیم و کار تعطیل می شود چرا باید از تهران بگویند کار را ادامه دهید- ناصر مقدسی قائم مقام سازمان جنگل ها در پاسخ به این فعال گفت: ما به این اقدام اعتراض کردیم و طرح شکایت شده است، درویش هم در این خصوص گفت: ده هزار درخت بلوط در خطر هستند و تعدادی از آنها بریده شده است.
- نماینده تهران پس از بیان نقطه نظرات خود گفت: خانم ها در فعالیت های زیست محیطی بسیار فعال هستند ولی متاسفانه روی سن کسی از خانم ها حضور ندارند، این صحبت با استقبال حضار مواجه شد، درویش گفت: خانم ها یک نفر نماینده انتخاب کنند بفرستند بیاید بالا.- نماینده قزوین با اشاره به تخلفات شهرداری درباره خسارت هایی که به محیط زیست و باغات این شهر وارد می کند درخواست کرد جایزه ملی محیط زیست که سال پیش به شهرداری این استان داده شده است پس گرفته شود. این سخن وی باعث تشویق حضار شد. درویش گفت تیمی که انتخاب می کنید تا بیانیه پایانی را بنویسد این را هم در بیانیه بیاورد.
- بعد از ظهر مهندس هوشنگ ضیایی در کارگاه آموزشی در خصوص حیات وحش ایران صحبت کرد. او نبود آمار دقیق از تعداد حیوانات را باعث مشکل دانست و گفت در این شرایط هر گونه مجوز بهره برداری چه به خارجی ها و چه داخلی ها دادن یک خیانت به حیات وحش است. ضیایی از گروه های محیط زیستی خواست در با کمک کارکنان بازنشسته محیط زیست نسبت به آمار برداری از حیات وحش اقدام کنند.

او با نمایش یک مستند در خصوص حیات وحش و منافع آنها در خصوص شایعات کشته شدن یک خانواده با سیانور مارمولک گفت من حاضرم اینجا یک مارمولک را بخورم تا مردم باور کنند در ایران مارمولک سمی وجود ندارد.
- در پایان نماینده استان خراسان جنوبی روی سن حاضر شد و خطاب به مهندس ضیایی گفت: به پاس تلاش شما برای حفظ حیات وحش ایران از طرف با افتخار دست شما را می بوسم.- محمد درویش پس از پایان برنامه با تعدادی از اعضای انجمن های تبریز از پناهگاه گربه ها بازدید کرد، او گفت: نباید در بحث حمایت از حیوانات افراط کنیم و کاری نکنیم که اکوسیستم به هم بخورد.