تهران - ایرنا - شهریور ماه برای علاقمندان و فعالان محیط زیست؛ یادآور روز یوز است که برگزاری آن از سال 1386 آغاز شد و امسال نیز نهمین جشنواره روز ملی یوزپلنگ ایرانی برگزار می شود.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا از انجمن یوزپلنگ ایرانی، نهم شهریورماه 1386 روز ملی یوزپلنگ ایرانی نامگذاری شد تا دوست داران حفظ محیط زیست این مرز و بوم با انجام فعالیت های نمادین و معرفی یوز، سعی در حفظ این گربه سان در حال انقراض داشته باشند.

امسال نیز مانند سال های گذشته، در تهران و تعداد زیادی از شهرهای ایران برنامه های گرامیداشت این روز برگزار می شود.

نهمین جشنواره روز ملی یوزپلنگ ایرانی در پارک ملت تهران در روزهای پنج شنبه و جمعه 5 و 6 شهریورماه ​برگزار می شود.

اجرای نمایش دردسرهای یوزپلنگی، نمایش پلنگ، اجرای بازی های آموزشی، نمایش محیطی، چیت بال، رادیو یوز، یوزهای نوجوان، نقاشی متری کودکان، عروسک سازی گربه سانان، شبیه سازی کار دوربین های تله ای، درخت مشکل یوز، اینفوگرافیک پلنگ و یوزپلنگ از جمله فعالیت های نهمین جشنواره یوزپلنگ خواهد بود.

در این جشنواره همچنین سازمان های مردم نهاد و موسسات فعال در حوزه محیط زیست حضور خواهند داشت.

** تاریخچه روز ملی یوزپلنگ ایرانی


در نهم شهریور سال 1373 یک یوز ماده که به همراه سه توله اش برای خوردن آب به نزدیکی شهر بافق آمده بودند با چوب و سنگ مورد حمله چند فرد غیربومی قرار گرفتند.

در این ماجرا دو توله یوز کشته شدند، ماده یوز زخمی فرار کرد و تنها یک توله توسط محیط بانان نجات یافت که با نام ماریتا تا سال 1382 در پارک پردیسان تهران زندگی می کرد.

ایران تنها کشوری است که توانسته نسل یوزپلنگ آسیایی را زنده نگه دارد از این رو به آن یوزپلنگ ایرانی گفته می شود.


** یوزپلنگ ایرانی

یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی با نام علمی Acinonyx jubatus venaticus یک زیرگونه به شدت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می شود.
این گونه ارزشمند در مناطق بیابانی زندگی می کرد و سالهاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد.
اکنون یوزپلنگ در مناطق حاشیه کویر مرکزی ایران از جمله خار تو ران، نایبندان، دره انجیر و میاندشت زیست می کند.

ایران از دهه ۱۹۷۰ به عنوان تنها زیستگاه یوزپلنگ های آسیایی (ایرانی) شناخته شده است. یوزپلنگ ایرانی تنها نژاد این حیوان است که یال دارد.

منبع:ایرنا