گرسنگی در کشورهای آفریقایی چیز جدیدی به ‌نظرنمی‌رسد. تصاویر کودکان استخوانی که نای باز کردن پلک ندارند یا کرکس‌هایی که روی جنازه جانوران یا انسان‌ها نشسته‌اند و زمین‌هایی که از شدت خشکی ترک خورده‌اند، تصاویری کمابیش آشنا هستند. اما ارزیابی سازمان ملل حاکی از آن است که قحطی و خشکسالی اخیر در شاخ آفریقا در 60 سال گذشته بی‌سابقه بوده است. این قحطی حدود 12میلیون نفر از جمله 2میلیون کودک را تحت‌تأثیر قرار داده است.
ایندپیندنت در گزارش خود می‌نویسد: در شمال آفریقا در صحنه‌ای که تا کنون هیچ دوربین تلویزیونی آن را ضبط و پخش نکرده، گرسنگی در حال گسترده شدن است. در این منطقه از جهان ده‌ها هزار کودک مجبورند هفته‌ها راه بروند تا خود را به کمپ‌های پناهندگان که اکنون لبریز از پناه جویان هستند، برسانند.
این کودکان به دلیل بدترین خشکسالی شصت سال اخیر و افزایش قیمت مواد خوراکی، مجبور به ترک منازل خود شده‌اند. این امر خانواده‌های زیادی را در آفریقا تحت تأثیر قرار داده و اکنون هشت تا ده میلیون انسان به دلیل قحطی در خطر مرگ هستند.


این کودکان گرسنه که از والدین خود جدا شده‌اند، به کمپ‌هایی واقع در شمال کنیا می‌روند. هم اکنون این کمپ‌ها روزانه یک هزار و دویست کودک را پذیرش می‌کنند و در حالی که ظرفیت آنها نود هزار نفر است، جمعیتی بالغ بر 370 هزار نفر در آن حضور دارند.
بیشتر این کودکان از اتیوپی و سومالی به اردوگاه‌ها می‌آیند و در هنگام ورود علاوه بر آنکه گرسنه هستند به دلیل پیمودن مسافت‌های طولانی با پای پیاده به بیماری های مختلفی نیز دچار شده‌اند.در همین باره، «ممدو بیتیه» مدیر موسسه خیریه آکسفام (سازمان بین المللی امدادرسانی) در منطقه غرب آفریقا اعلام کرد:مردم در بخش‌هایی از چاد و نیجر برای یافتن دانه و غلات، زمین را می‌کنند، برای سیر کردن شکم خود برگ گیاهان، درختان و حتی غذای دام می‌خورند، نهصد هزار کودک به سوء تغذیه مبتلا شده‌اند که احتمال ابتلای این کودکان به انواع بیماری‌ها و همچنین مرگ آنها هست.
این گزارش جدید موجب شد تا بار دیگر تصویری که یک عکاس اهل آفریقای جنوبی از یک کودک در حال مرگ در سودان به دلیل گرسنگی تهیه کرد بود دراذهان زنده شود.
این عکاس «کوین کارتر» نام داشت و یک ماه پس از ثبت این عکس به دلیل افسردگی ناشی از آن دست به خودکشی زد و به زندگی خود پایان داد.
کوین کارتر، عکاس این عکس، برای عکاسی از قحطی زدگان کشور سودان به آنجا رفته بود که در پشت تعدادی درخت صدای زمزمه واری شنید. وقتی به جستجوی آن پرداخت دختر لاغری را دید که تلاش می‌کرد تا خود را به مرکز غذا رسانی برساند.در همین هنگام، یک لاشخور در نزدیکی او به زمین نشست...
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از احتمال مرگ حدود یک میلیون کودک سومالیایی از گرسنگی خبر داد.
طبق آمار سازمان ملل متحد حدود 12 میلیون نفر در منطقه شاخ آفریقا با خطر گرسنگی مواجه هستند.
واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره : مهاجرت سومالیایی ها در جستجوی غذا از مناطق قحطی زده در داخل سومالی به مناطق دیگر در داخل و خارج از این کشور ادامه دارد.
این سفرها بین یک هفته تا یک ماه طول می کشد و زنان و کودکان و سالمندان مجبورند این مسیرهای طولانی را پای پیاده بپیمایند که بسیاری از کودکان در طول سفر ضعیف می شوند و قبل از رسیدن به مقصد جان می بازند.
به گفته کارکنان سازمان های امدادرسانی، مادرانی که کودکانشان را با خود می برند مجبورند دست به انتخاب های دشواری بزنند. آنها مجبورند کودکانی را که ضعیف شده اند و امیدی به زنده ماندنشان نیست در کنار جاده به حال خود رها کنند تا بمیرند و با کودکانی که قویتر هستند خود را به نخستین مرکز امدادرسانی برسانند.
برآوردهای سازمان ملل متحد نشان می دهد هزاران نفر در چند ماه اخیر در سومالی بر اثر گرسنگی جان باخته اند و همین مسئله موجب شده است صدها هزار نفر دیگر برای یافتن غذا و آب اقدام به ترک روستاهایشان کنند.
وزیر کشاورزی فرانسه نیز درباره تبدیل شدن بحران خشکسالی در این منطقه به "لکه ننگ قرن" هشدار داد.

چگونه با در پیش گرفتن رژیم غذائی وگان میتوان به گرسنگی جهانی خاتمه داد؟

برای تولید یک پوند گوشت گوساله برای مصرف کننده ، باید 4.8 پوند ( 2.17 کیلوگرم ) غلات صرف تغذیه دام ها شود و این یعنی اتلاف عظیم منابع موجود در جهانی که مملو از انسان هایی است که از گرسنگی و سوء تغذیه عمیق رنج می برند.
در یک مزرعه 10 هکتاری، اگر سویا کاشته شود می تواند غذای 60 نفر، اگرگندم کاشته شود غذای 24 نفر و اگر ذرت کشت شود می تواند غذای 10 نفررا تامین کند اماهمین مزرعه برای تامین غذای مورد نیاز جهت پرورش تنها دو راس دام بکار می رود!
براساس اظهار نظر گروه بریتانیایی Vegfam ( تشکلی است بر پایه کمک های مردمی که از سال 1963 به مردمی که در بلایای طبیعی مثل قحطی، سیل ، زلزله... دچار بحران شده اند یا در جنگ و یا در اثر بیماری آسیب دیده اند کمک می کند. اعتقاد این گروه اینست که بدون استثمار و بهره کشی از حیوانات و تنها با تغذیه گیاهی می توان گرسنگی را از جهان ریشه کن کرد.) بریتانیا با جمعیتی بالغ بر 64 میلیون نفر می تواند غذای 250 میلیون نفر را با رژیم غذایی گیاهی تامین کند. از آنجا که 90 درصد از گوشت خواران ایالات متحده و اروپا مصرف کنندگان غیر مستقیم غلات و دانه ها هستند (یعنی اول این دانه ها به دام ها خورانده می شود) غربی ها 2000 پوند دانه در سال مصرف می کنند. در حالیکه بیشتر غلات در کشورهای توسعه نیافته به طور مستقیم مصرف می شود.
قربانیان قحطی در سومالی برای دریافت اعانه صف کشیده اند و این در حالیست که برای تولید یک پوند گوشت 4.8 پوند غلات باید مصرف شود.


منتقدان سیستم نوین کشاورزی بر این باورند که گسترش رژیم غذایی مبتنی بر گوشت به تشدید گرسنگی در جهان دامن می زند.

درست است که خیلی از حیوانات در زمین هایی می چرند که برای کشت مناسب نمی باشند اما تقاضا برای گوشت، میلیون ها هکتاراز زمین های حاصلخیز را هم به خود اختصاص داده که برآورد هزینه های آن ، بی حساب است!
Moore Lappé نویسنده کتاب "رژیم غذایی برای یک سیاره ی کوچک" می نویسد: تصور کنید که در مقابل یک استیک 250 گرمی نشسته اید، سپس تصور کنید که اتاق پر شده از 45 تا 50 نفر از مردمی که کاسه های مقابلشان خالیست! با هزینه هایی که صرف تولید خوراک استیک شما شده، کاسه هریک از این افراد می توانست با یک فنجان پر از دانه های غلات پخته شده پرشود.
ژان مایر، متخصص تغذیه دانشگاه هاروارد، تخمین می زند که کاهش تنها 10 درصد تولید گوشت در ایالات متحده و اختصاص غلات مصرفی دام ها به انسان ها ، می تواند 60 میلیون نفر را تغذیه کند.
بر اساس نوشته های Paul Ehrlich ( محقق واستاد زیست شناسی دانشگاه استنفورد ) برای تولید یک پوند گندم 60 پوند آب مورد نیاز است ، در حالی که تولید یک پوند گوشت، نیاز به 2500 به 6000 پوند آب دارد!
شاید از خود پرسیده اید که واقعا چرا باید به رژیم غذایی وگان رو آورد؟
هنگامی که شما از آسیبی که صنعت گوشت به محیط زیست و حیوانات و همچنین به کارگران تحت ستم و بهره کشی این صنعت میزند، آگاه می شوید حال این سوال پیش میاید که چرا نباید وگن باشم!!؟؟
آیا به دلایل بیشتری نیاز دارید!؟ آیا هنوز می پرسید چرا!!؟؟ جواب شما اینجاست!
از آنجائی که تنها راه برای پایان دادن به گرسنگی در جهان اتخاذ رژیم غذایی وگان است.
در جهان به اندازه کافی غذا برای تغذیه کل جمعیت انسانی وجود دارد. پس چرا بیش از یک میلیارد نفر هنوز هم گرسنه هستند!؟ هر ساله بیش از 40 میلیون ‏نفر که اکثر آنها کودک هستند، از گرسنگی می میرند.
رژیم غذایی مبتنی بر گوشت مقصر ومسبب اصلی این قضیه است. همانگونه که قبلا نیز اشاره شد مقادیربسیارعظیمی از دانه های سویا ، ذرت و گندم ما به جای تغذیه انسان های گرسنه برای تغذیه دام هایی که برای صنعت گوشت پرورش داده می شوند، بکار می رود.اگر ما صنعت پرورش دام را متوقف کرده و بجای آن بر رشد محصولات کشاورزی برای تغذیه انسان تمرکز کنیم، به راحتی قادر خواهیم بود همه جمعیت سیاره را با غذاهای سالم و مقرون به صرفه گیاهی ، تغذیه کنیم.
پرورش حیوانات برای غذا بسیار ناکارآمد است. به ازای هر پوند از غذا که صرف تغذیه حیوانات پرورشی میشود، تنها کسری از کالری به شکل گوشت خوراکی باز می گردد. بقیه این کالری ها برای پرورش دام ها و رساندنشان به وزن سلاخی به هدرمی رود و یا کمکی است به توزیع پر ، استخوان ، پوست ، خون ، و بخش هایی دیگری ازاین حیوانات که توسط انسان خورده نمی شوند.به همین دلیل است که گاه باید برای پرورش این حیوانات تا 16 پوند دانه مصرف شود که فقط 1 پوند گوشت خوراکی تولید گردد. چرا نباید این غلات به طور مستقیم توسط انسان مصرف می شود!؟ توسعه مداوم تولید گوشت که در آن تغذیه دام ها به غلات و دانه ها وابسته است ، ایجاد رقابتی است بر سرغلات بین گوشت خواران مرفه و و جهان فقرا!در نتیجه گسترش رژیم غذایی مبتنی بر گوشت درکشورهای در حال توسعه، کشاورزانی که در تلاش هستند تا از طریق کشاورزی امرار معاش کنند به مرور ناچار به تغییر مسیر می شوند و روش های کارامد کشاورزی بر پایه کشت گیاهان جای خود را به تمرکز بر پرورش دام خواهد سپرد که علاوه برآلوده کردن هوا و آب از زمینهای حاصلخیز ، زمینی مرده و بی حاصل بجای خواهد گذاشت! اگر این روند ادامه یابد ، کشورهای در حال توسعه هرگز قادر به تولید غذای کافی برای خود نخواهند بود و گرسنگی ادامه می یابد تا بلای جان صدها میلیون نفر در سراسر جهان باشد.

George Monbiot که در روزنامه انگلیسی گاردین می نویسد توضیح می دهد که تنها یک راه حل وجود دارد : "در حال حاضر واضح است که رژیم غذایی گیاهی وگان تنها پاسخ اخلاقی به ضروری ترین مسئله عدالت اجتماعی در جهان است."
آیا میتوانیم به چشمان معصوم این کودکان بیگناه نگاه کنیم و باز هم بگوییم که نمی توانیم از خوردن گوشت دست بکشیم!؟
اگر به هر دلیلی نمی خواهید خوردن گوشت را ترک کنید لطفا مصرفتان را به حداقل ممکن برسانید.
چگونه می توان به چهره رنجدیده این کودکان و بدن های رنجور ونحیفشان نگاه کرد و بازهم روی گردانید!؟ گوشتخواری به چه قیمتی!؟ آیا خوردن تکه ای لاشه متعفن که قصه تلخ رنج و مرگ حیوانات و انسان های بیشماری را در خود نهفته دارد براستی لذتیست که نمی توان از آن چشم پوشی کرد!؟
از این پس هر بارکه همبرگری گاز زدید یا کبابی سفارش دادید ... بیاد آوردید که در رنج و مرگ این کودکان بطورغیر مستقیم سهیم هستید. این حقیقت تلخیست که ممکن است کسانی را که نمی خواهند ناله های کودکان گرسنه را بشنوند عصبانی کند اما متاسفانه این واقعیت های درد ناک و تکان دهنده وجود دارند حتی اگر بخواهیم چشمان خود را به روی آنها ببندیم

شما بدون هیچ هزینه ای و تنها با صرف چند ثانیه از وقت روزانه خود می توانید به گرسنگان جهان یاری برسانید. اسپانسرهای این سایت به ازای هر کلیک ، هزینه یک وعده غذا را پرداخت می کنند. شاید انجام خیلی از کارها در توان ما نباشد اما از انجام کمک هایی که در توان داریم دریغ نورزیم.

منبع : انجمن گیاهخوار ها