سایت گوشه آشپزخانه: فقدان جانسوز چیزی احساس می‌شود، و آن چیزی نیست غیر از یک نان خشک کوچک بامزه و اشتهاآور که سفره ناچیز ما را کامل و شکم را به مهمانی رنگ‌ها و مزه‌ها دعوت می‌کند.

این بیسکوییت شور با دانه‌های روغنی و سبزی‌های خوشبو که به نام شیک کراکر مشهور است، به فارسی تردک ترجمه شده و یکی از بهترین همنشین‌های این سفره خوش‌ آب‌ و رنگ است. اگر همیشه بسته‌های تردک خوشمزه را با نام و نشان تجاری‌ بازاری‌ تهیه کرده‌اید، یک‌بار پختش را در خانه امتحان کنید تا مشتری شوید.مواد لازم:


– یک پیمانه آرد کامل گندم
– یک پیمانه آرد همه‌منظوره سفید
– یک چهارم پیمانه دانه (تخم) خشخاش
– یک چهارم پیمانه کنجد
– یک چهارم پیمانه سیاه‌دانه
– یک و نیم قاشق چای‌خوری نمک نرم
– یک و نیم قاشق چای‌خوری بیکینگ پودر
– سه قاشق غذاخوری روغن زیتون
– کمی بیشتر از سه‌چهارم پیمانه آب (۱۹۵ میلی‌لیتر)روش تهیه:


۱- مواد خشک (آردها، دانه‌ها، نمک و بیکینگ پودر) را در یک کاسه بزرگ هم می‌زنیم تا آرد با همه مواد مخلوط شود.


۲- روغن را اضافه می‌کنیم و دوباره هم می‌زنیم. مواد کمی خیس و چسبنده می‌شوند. در این مرحله آب را اضافه می‌کنیم و خوب هم می‌زنیم. اگر دستگاه مخلوط‌کن یا چندکاره دارید، بهتر است این کار را با آن انجام دهید تا در چند ثانیه‌، یک خمیر اساسی تحویل بگیرید.


۳- خمیر شکل گرفته و باید ورز بیاید. حدود ۶ بار آن را کامل باز کرده و پهن کرده و ورز می‌دهیم. بعد روی آن یک پارچه نازک آشپزخانه می‌اندازیم و می‌گذاریم یک ربع تا ۲۰ دقیقه استراحت کند.

اگر بخواهید فقط بخشی از خمیر را استفاده کنید می‌توانید آن را دو قسمت کرده و یک بخش را برای آینده در یخچال نگه دارید.۴- خمیر را به سه بخش تقسیم می‌کنیم. روی کاغذ مخصوص فر، هر بخش را با وردنه پهن می‌کنیم. نازکی هر ورق خمیر بستگی به سلیقه خودمان دارد. هر چه بیشتر خمیر را نازک کنیم، بیسکوئیت‌های شور ما برشته‌تر و تُردتر می‌شوند. وقتی سه تا خمیر را پهن کردیم با چاقو یا وسیله مخصوص برش خمیر و پیتزا در آن مربع‌ یا لوزی‌هایی را درست می‌کنیم که قرار است شکل تُردک‌های ما باشد.


۵- فر باید در دمای ۲۳۰ درجه سانتیگراد گرم شده باشد. سینی خمیرها را در طبقه وسط می‌گذاریم و بسته به نازکی خمیر، بین ۷ تا ۱۰ دقیقه صبر می‌کنیم. کناره‌ها و وسط خمیر که طلایی شد، سینی را بیرون آورده و نان‌های نیم‌پخته را برمی‌گردانیم تا در دو دقیقه بعد، پشتش هم کبابی شود.


می‌توانیم در این مرحله، فر را روی حالت کبابی (روی درجه فر به شکل پنکه سه‌پره دیده می‌شود) بگذاریم و دو دقیقه دیگر صبر کنیم. در این مرحله نباید چشم از محصول داخل فر برداریم چون هر لحظه ممکن است خاکستر شود.۶- به دلیل اینکه ممکن است در تجربه‌های اول تُردک ما خیلی سفت یا به عبارتی چوب شود، بهتر است زودتر از فر بیرون بیایند. اگر بعد از خنک‌شدن حالت خمیری داشت، می‌توانیم دوباره فر را در دمای ۲۰۰ درجه گرم کنیم. سینی را در آن بگذاریم و فر را خاموش کرده و کمتر از ۱۰ دقیقه، صبر کنیم تا برشته‌تر شود.۷- بعد از خنک شدن باید این نان‌های خشک خوشمزه را در ظرف دربسته نگه داریم. می‌توانیم دو هفته از داشتن این نان‌های سالم و همراه مزه‌های خانگی، لذت ببریم.