عقاب ماهیگیر گونه ای بسیار منحصربه فرد از پرندگان شکاری است که نه فقط به خاطر زیبایی اش بلکه بخاطر نوع شکار انتخابی اش بسیار معروف است. درادامه ۵نکته راجع به این عقاب را که احتمالا نمیدانستید، آورده ایم.
۱ – .عقاب ماهیگیر تنها گونه ی شاهین در آمریکای شمالی است که فقط ماهی زنده میخورد. ۸۰نوع ماهی حدود۹۹درصد غذای این عقاب را تشکیل میدهند. این عقاب میتواند شیرجه ای به عمق ۱متر برای شکار بزند، البته ترجیح میدهد در آبهای کم عمق ماهی بگیرد.
۲ – این گونه به نام شاهین رودخانه یا شاهین دریا هم شناخته میشود. البته یادتان باشد این نوع عقاب هیچ ربطی به نمادها و عقاب های پیشگوی تیم های فوتبالی ندارد!
۳ – عقاب ماهیگیر دومین گونه ی به طور گسترده پخش شده است، بعد از قوش تیزپر، و تقریبا درتمام قاره ها به جز قطب جنوب زندگی میکند. جالب اینجاست که تمام این عقاب ها در قاره های مختلف از یک گونه هستند، به جز عقاب ماهیگیر شرقی که بومی استرالیاست.
۴ – این گونه ی عقاب ماهیگیر، حداقل ۱۱میلیون سال قدمت دارد و به خوبی با ماهیگیری منطبق شده است. مثلا سوراخ بینی این عقاب هنگام شیرجه بسته میشود و پنجه ی بیرونی اش میتواند به سمت عقب خم شود تا ماهی را راحت تر چنگ بزند.
۵ – عقاب های ماهیگیر بین ۱۵تا۲۰سال عمر میکنند. پیرترین آنها ۲۵سال داشته است. در مدت زندگیشان آنها میتوانند بیش از ۲۵۰هزار کیلومتر سفر کنند. در سال ۲۰۰۸ محققان با تعقیب مسیر یک عقاب ماهیگیر، متوجه شدند حدود۴هزار کیلومتر را در مدت ۱۳روز پرواز کرده است و از ماساچوست تا آمریکای جنوبی سفر کرده است!

منبع : MNN